Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Benzina vs Diesel!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Postat în original de PWR Vezi post
    Benzinarul aspirat nu prea face fata la motoarele diesel din ziua de azi(care toate au turbina)...dar daca se pune turbina/compresor pe benzinar e peste diesel.
    Plus ca dieselul e si putin mai greu fata de benzinar(si 100Kg in plus se simt).
    Cred ca vorbesti din carti, un turbodiesel la aceeasi putere cu un benzinar aspirat nu are nici o sansa. (exemplu un turbodiesel 200 de cai nu va face niciodata un benzinar aspirat 200 de cai).

Comentariu

Poate in linie dreapta cu plecare de pe loc, ca in reprize si in sprint in mers il face praf dieselu...daca vorbim strict pe putere/cuplu...daca dieselu turbo are aceasi putere da 200 de kg in plus degeaba comparam plus ca aspiratele sunt conditionate si de calitatea aerului si alte treburi...
      sigpic

Comentariu

Cuplul nu e asa important precum plaja de turatii la care el exista. Cuplul de diesel e de fapt boost-ul turbinei, iar ala il ai pe maxim 50 de metri, dupa tre sa schimbi ca lesina la 4000 RPM. E, acolo pierde un turbo diesel.
        Arata-mi un diesel care are cuplu max de la 2000 RPM pana la 6000 RPM, ca-l mananc

PS: Sunt posesor si de benzinar si de diesel.
        Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

Comentariu

Postat în original de Sevastian_VR6 Vezi post
          Cred ca vorbesti din carti, un turbodiesel la aceeasi putere cu un benzinar aspirat nu are nici o sansa. (exemplu un turbodiesel 200 de cai nu va face niciodata un benzinar aspirat 200 de cai).
          Normal ca nu are nici-o sansa atata timp cat masinile cu motoare diesel sunt mai grele fata de benzinare,iar ca sa bata un diesel de 200cp un benzinar tot de 200cp dieselul mai are nevoie de cativa CP in plus(15-20CP) ca sa suplineasca diferenta de greutate fata de benzinar.

Comentariu

Chiar si cu aceiasi masa 1500 kg si 200 cai ambele, benzinaru ia cativa metri in fata, asta la sprint, nu mai vorbim de top speed si alte sf-uri.
            Nici macar cu plecare de pe loc dizelul nu are avantaj, pentru ca asa cum a zis dark, puterea aia (200 cai) ii ai pe o plaja de turatie foarte mica, in rest e un utilaj de camp .. no offence.
            sigpic

Comentariu

Pai tine de felul cum "pune" pe asfalt puterea. La diesel exista un boom exploziv (datorat turbinii) si apoi lesina, moment cand trebuie sa schimbi viteza. Acolo pierde pentru ca, un benzinar similar tine cuplul pe o plaja mai larga.
              Exista nenumarate motoare pe benzina (fara turbo) care sunt capabile sa ofere CUPLU MAXIM de la 1500 pana la 6000 RPM. E, acolo, un diesel chiar si cu 100 de cai mai mult si acelasi raport putere/greutate, nu are sanse.

PS: Daca e vorba de liniute, ganditi-va la un aspect: Plaja de turatii pe care schimbi viteza nici nu e pe cuplu maxim, e mult mai sus.

Comentariu

Postat în original de DeLuXe Vezi post
                Chiar si cu aceiasi masa 1500 kg si 200 cai ambele, benzinaru ia cativa metri in fata, asta la sprint, nu mai vorbim de top speed si alte sf-uri.
                Nici macar cu plecare de pe loc dizelul nu are avantaj, pentru ca asa cum a zis dark, puterea aia (200 cai) ii ai pe o plaja de turatie foarte mica, in rest e un utilaj de camp .. no offence.
                Daca vreodata sa zicem ca voi avea bani si nu am ce face cu ei...si imi schimb turbina de la masina si intercooler-ul,poate si injectoarele,alt ambreiaj(probabil voi ajunge la un 120cp-130cp),toate afirmatiile astea precum ca dieselul nu trage sau ca nu e bun de liniute vor cadea...probabil ca voi avea un 0-100km/h sub ce ai tu actual si s-a demonstrez la multi ca si un diesel stie s-a traga si chiar super bine.

Comentariu

Poti sa ajungi chiar la mai multi cai putere...acum depinde cu ce masina te dai si cand spun asta ma refer la acelasi raport putere/greutate

Comentariu

Asta vroiam sa zic si eu, nu poti sa iei ca reper un benzinar de 70 cai, sa zici, aa, fac dreg la a mea, o fac de 130, si dupaia ma dau cu el si-l fac ... fa dizelu de 130 cai si cauta un benzinar de 130 cai. Ii mai arati ca stie sa traga?
                    Ultima editare de DeLuXe; 06.Feb.2011, 23:27.
                    sigpic

Comentariu

Pai nu...conform spuselor voastre...un benzinar chiar si cu CP mai putini poate face un diesel cu mai multi CP, si aici vin eu si spun ca nu e asa(cel putin nu in toate cazurile,sau cel putin nu trebuie luat ca un reper).
                      Eu daca o s-a ajung la puterea aia 120-130cp...incerc cu o masina cu o greutate similara cu a mea(un logan 1,6 16v cu 105cp)...s-a vedem daca mai este benzinarul peste un diesel.d...si sprint cu plecare de pe loc si pe reprize.

Comentariu

Fac si eu asa cu 8v ale mele. Sprint si reprize
                        sigpic

Comentariu

PWR, no offence, da de ce te ataci asa? Oricat s-ar modifica un diesel, daca il pui langa un benzinar de aceasi putere sau cel mai corect acelasi raport greutate-putere, cu un sofer care stie ce face, nu il spulbera cu zeci de masini in fata da sigur il bate cel mai bun test pe care poti sa l faci e sa iei doua masini sa mergi cu ele pe rand, sa vezi timpii la fiecare si o sa vezi diferenta benzinei...si oricum, cu orice ne am da noi intre noi cu orice masini, masina sport suprema e pe benzina si intotdeauna va fi
                          sigpic

Comentariu

Relax bre, ca nu se agita nimeni, d-aia e topic de vs, si oameni educati, sa nu sarim la gat, si sa venim cu explicatii logice si tehnice. Eu raman la parerea de mai sus, ca unui dizel ii trebe ceva ceva in plus, sa faca diferenta.
                            sigpic

Comentariu

Mama ce agitatie aici . Exact la ce ma asteptam cand s-a deschis topicul asta . Nu vad ce atata agitatie ca dieselul nu fuge si benzinarul da . Puii mei , daca castigam bani din intrecerile astea mai ziceam, dar asa e o masina frate , te duce unde trebuie si gata , asta-i scopul ei. Nu stiu cand va intelege lumea ca un diesel nu a fost conceput pentru viteza , raliu si alte chesti deastea . E un motor nesimtit care in mod normal se monteaza pe diferite utilaje sa munceasca fara sa caraie , ca ulterior sa adoptat pe turismne implementandu-se ideea ca-i ff economic ... este alta poveste . Oricum repet chesti ce s-au mai scris si mai sus.
                              Ultima editare de SAILOR MAN; 07.Feb.2011, 01:17.
                              sigpic

Comentariu

Nu o sa inteleaga niciodata matrozule Si stii de ce ? Pentru ca muuuuuulti si-au cumparat "TDI" ca sa fie "reisari" dar sa consume "de vara" asa ca asta va fi intotdeauna o discutie inutila . Cei ce contrazic faptul ca diesel-ul nu este facut pentru curse , argumentand cu Audi-ul de la Le Mans si Seat-urile din WTCC , ar fi bine sa citeasca printre randuri si sa inteleaga faptul ca acele masini nu sunt altceva decat o strategie de marketing care a cautat sa revitalizeze si sa dezvolte vanzarea de motorizari diesel pe piata auto mondiala , intr-o perioada in care vanzarile diesel-urilor picasera in cap . Sa nu credeti ca vanzarile diesel-ului sunt atat de mari ca la noi "dincolo"....nu , nu.........La noi au facut vanzari "TDI"-urile si "CRDI"-urile , "DCI"-urile etc. etc. pentru ca romanul a vrut putere la consum mic , dar ce te faci cu "reisarii" care nu inteleg asta ? In fine , ca sa nu o mai lungim , repet si eu ce a zis un coleg mai devreme : Masina sport suprema este pe benzina si , as adauga eu , pe carburatie ! Maxim am zis !
                                Si Vis Pacem , Parabellum !!!

Comentariu

Procesare...
                                X