Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum iti echipezi autoturismul pentru sezonul rece ?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum iti echipezi autoturismul pentru sezonul rece ?

    Cum iti echipezi autoturismul pentru sezonul rece ?

  • #2
    Eu m-am grabit sa il echipez pentru sezonul cald,poate scapam de iarna d.Cum scade temperatura sub 6-7 grade,pun rotile de iarna,fac o revizie amanuntita la directie,o spal bine si aplic o ceara speciala.Asa am procedat cam la toate masinile chiar si la Logan .

    Comentariu


    • #3
      anvelope de iarna , verificat starea la baterie si schimbat lichidu de parbriz cu unu care sa nu inghete

      Comentariu


      • #4
        La fel si eu
        Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

        sigpic

        Comentariu


        • #5
          Eu nu o pregatesc prea mult...doar:
          -verific starea la baterie;
          -schimb lichidu de parbriz cu unu de iarna care nu ingheata;
          -acum mai nou din 2011 am inteles ca suntem obligati sa ne echipam masina si cu anvelope de iarna;

          Comentariu


          • #6
            trag jaluzeaua pe el sa nu il umfle ploaia cauciucuri, bateria, lichidu de parbriz, si aditivi k sa nu inghete motorina
            Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos decat plasticele de ultima generatie

            Comentariu


            • #7
              Schimb lichidu de parbriz cu unu de iarna care nu ingheata si mai nou pun cauciucuri all season , ptr oras sunt excelente.(nu mai stiu sclavii cum sa faca bani de pe carca noastra)

              Comentariu


              • #8
                verific antigelul... il schimb/completez
                lichid de parbriz cu rezistenta la inghet. -xxx grade (cat mai multe cifre, cu atat mai bun)
                cauciucuri all seazon ca la ce drumuri fac eu nu e nevoie de unele de iarna . si merg mai atent
                recomandat ar fi sa ungem si chederele...... dar deja s-au dus in 7 ani asa ca nu mai are rost, o sa le schimb....

                Comentariu


                • #9
                  Verificare antigel, baterie, lichid parbriz -20 grade, suspensie inaltata, cauciucuri de iarna, reglaj directie, alta bara fata si spate
                  sigpic

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Mano Vezi post
                    Schimb lichidu de parbriz cu unu de iarna care nu ingheata si mai nou pun cauciucuri all season , ptr oras sunt excelente.(nu mai stiu sclavii cum sa faca bani de pe carca noastra)
                    Nu stiu daca permite legea sa ai anvelope all season, daca nu ma insel trebuie anvelope strict de iarna, vezi sa nu-ti iei amenda daca te opreste politia.

                    Comentariu


                    • #11
                      fac bani? sau au grija sa nu ajungi la morga, poate uiti cum sunt orasele iarna pline de taxiuri cu slick-uri de vara tocite pana la sarme, care blocheaza circulatia; nu mai zic de cei care pleaca in afara orasului

                      Mentalitatea tipic romaneasca, imi cer bani ... nu se gandesc de ce sunt bune gumele de iarna ... o fi si asta o teorie a conspiratiei.

                      ON: in afara de evidentele ... un strat ceara solida, arcuri de van, amortizoare lungi, jante de tabla tratate pt iarna, gume de iarna clutabile din categoria nordice, aerisit etrieri/modul abs.
                      sigpic

                      Comentariu


                      • #12
                        Gume+jante de iarna.
                        Antigel.
                        Lichid de parbriz.
                        O ceara buna.
                        Verific uleiul.Sa fie mai subtire.
                        Bateria.

                        Comentariu


                        • #13
                          Hm...eu inca nu am facut nimic special,antigelul si lichidul de parbriz,la mine sunt in permanenta ok.Eu sunt stresat si stau cu frica in mine,sa nu se strice vremea nasol pana vineria viitoare.Nu de alta dar am de facut un drum de vreo 2000 de km,din care mai mult de jumatate sunt traseu montan si sincer nu as dori sa schimb gumele de vara cu unele de iarna.Unde stau eu nu se schimba,pentru ca nu este iarna,deci nu are nici un rost sa cumpar gume de iarna,doar pentru o saptamana!
                          Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

                          sigpic

                          Comentariu


                          • #14
                            Echiparea autoturismului mi-o fac astfel:

                            - Anvelope
                            - antigel
                            - bateria este noua nu am ce sa verific
                            - lichid parbriz pt acest anotimp
                            - ceara buna ( deja am pregatit-0, am ceara pe ea pt inca 2 ierni )
                            - suspensia o las tot pe asta, chiar daca aveam si H&R tot nu o schimbam. Sunt atatea marci care sunt destul de joase cu suspensia de fabrica, n-or sa le puna acum arcuri de jeep
                            Oricum intra la revizie totala
                            Si cam asta e
                            https://www.facebook.com/www.crisgarage.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Ce vezi tu pe strazi cu suspensie de fabrica lasate e cu totul altceva...bratele suspensiei/amortizoare/arcuri sunt toate gandite pentru un mers lejer, o suspensie moale pe care sa n-o simti..asa ca in momentu in care merg iarna si dau de nameti sau gropi nu sar in sus ca astea rigide sa faci praf tot pe sub ea...la noi e ori f moale si inalta ori f rigida si joasa, 75% pentru aspect...intotdeauna vezi treaba pe jumatate..evident ca nu intra in categoria asta masini sport din fabrica cu suspensii tari din motive evidente...
                              sigpic

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X