Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum iti echipezi autoturismul pentru sezonul rece ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Da corect asa e, ai dreptate dar imi place cand ma zgaltaie
    https://www.facebook.com/www.crisgarage.ro

Comentariu

Postat în original de PWR Vezi post
      Nu stiu daca permite legea sa ai anvelope all season, daca nu ma insel trebuie anvelope strict de iarna, vezi sa nu-ti iei amenda daca te opreste politia.
      Cât timp scrie M/S pe ele, merge. Ce mai spun ăștia pe la tv și prin ziare sunt povești să determine lumea să schimbe inutil anvelopele.

Pentru iarnă pun gume de iarnă evident, schimb lichidul de parbriz cu unul pe care scrie -20°C (m-aș mira să țină până la -10, dar ăla se vinde), am grijă să-l consum pe cel de vară de pe traseu și din vas. Și cam atât. Mașina e dată cu nu știu ce ceară la fiecare spălare, nu am pus niciodată ceva special pentru iarnă. Atenție însă dacă mergeți iarna, ar trebui spălată mașina și foarte bine ștearsă, să nu înghețe. Cei cu probleme la chedere ar fi bine să le ungă cu substanțe speciale. La mine la X3 n-am avut probleme, dar la Golf am găsit ușile de nedeschis.

Comentariu

Eu sunt mai comoda , si ii duc masina la un service auto, si o pregatesc , ulei , cauciucuri de iarna , antigel, lanturi .

Comentariu

Azi luai si eu 4 cauciucuri Bridgestone aproape noi + 4 jante noi. (scuzati calitatea pozei, o sa pun altele cu ele pe masina )

I don`t drive fast, I just fly low!
          DDK Photography
          sigpic

Comentariu

Dau cu o solutie pe chedere, un strat vopsea cauciucata la contraaripi (ma streseaza zgomotul de pietricele/nisip), strat generos de ceara, gume de iarna si jante de tabla, verificat antigel, schimbat lichid parbriz.
            sigpic

Comentariu

Ma gandeam ca voi scapa de iarna aceasta fara investiti,adica cheltuieli suplimentare,dar cum se preconizeaza un drum in tara pe la inceputul lunii Februarie,m-am vazut obligat sa fac in asa fel sa evit achizitionarea a 4 roti complecte.Deci am imprumutat 4 roti echipate cu gume de iarna de la un amic,am schimbat lichidul de parbriz,stergatoarele,m-am dotat cu un spray pentru dezghetat geamurile si mi-am cumparat un set de lanturi (obligatori la bord in it ).A mai ramas lucrul cel mai important,antigelul,care de asta vara este o idee sub minim.Momentan cel actual este de -20*,cum trebuie sa-l complectez,ma gandesc ca ar fi bine sa-l aduc pana la un - 30* sau eventual un pic mai mult,dar nu stiu cum o pot face fara sa mai merg in servis,sa-l schimb pe tot?Ma gandesc sa-l scot pe tot cel aflat in acel rezervor,sa complectez cu altul de -40* si tot asa de cateva ori pana schimb vreo 4 litri.Oare functioneaza?
              Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

the red passion depinde de cati ani il ai, daca are pana in 5 ani e suficient sa-l completezi, nu are rost sa pui antigel de -40 grade ca nu locuim in Siberia, daca are peste 5 ai putea sa-l schimbi pe tot, e cam 25 lei/litru(Motul).

Comentariu

Procesare...
                X