Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Peugeot 405 SRI Tuning

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

adica?nu inteleg intrebarea ta.....

Comentariu

Salut, am si eu un 405 Sti din 92 cu motor xu102j....cand am vazut cate nebunii ai facut la masina am zis wow...pasionat rau de tot...mai ales din cate se vede te simti in stare ca de orice te apuci iti si iese! Felicitarile mele, esti de-al meu
      Sa inteleg ca motorul l-ai achizitionat cu tot cu calculatorul de bord de zici ca iti merge ceas motorasu, adica fara nici un fel de mica fluctuatie la relanti, eu cand am luat masina la 120000km motorul fasaia, nici o variatie, de cand am avut prob cu calc. am mers cu unu de la o xantia care a avut acelasi tip de motor dar dupa cv timp am aflat ca harta cam nu prea era la fel cu ce aveam inainte, banuiam ca de la dif. aia vine si mica variatie de comportament la motorului la relanti, intre timp am facut vreo 70000km si abia acum am inlocuit integratul cu harta din calc dar nu s-a schimbat nimic in mersul motorului, singura diferenta este ca atunci cand e mot. rece si accelerez brusc nu mai da in nas, deci merge mai k dar nu fasaie presupun ca in astia 70000km au mai aparut uzuri si probabil e si asta o cauza, si mie a inceput sa cam pape ulei, cam 1.5l la 10000km, ma batea gandu sa ii fac si eu segmentarea dar nu sunt inca hotarat pt ca distributia ar trebui schimbata pe la 210000km...
      Oricum nu ma mai deranjaza asa tare acea mica fluctuatie, in rest merge execelent, trage bine bine.
      Totusi am o problema cu valvula de recirculare gaze din rezervor, cu mot. oprit valvula este deschisa iar cand pun contactu se inchide si inchisa ramane pana mi se aprinde check enginu, daca accelerez se stinge si se aprinde iar la o acceleratie constanta pe o perioada de timp, e o dilema cu ar trebui sa functioneze aceasta supapa, normal la alte masini aceasta supapa sta inchisa cu mot oprit si se deschide comandata de calc la anumiti parametri ai motorului si nu se deschide total ci partial cu anumite valori de curent. Deci la mine e o nebuloasa cum ar trebui sa fct corect, important e ca nu afecteaza cu nimic daca se aprinde checkul dar as vrea sa o rezolv.
      Ai cumva vreo idee?

Comentariu

Procesare...
      X