Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mazda RX8, Japanese specs, Fujitsubo catback Exhaust

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mazda RX8, Japanese specs, Fujitsubo catback Exhaust

    Mazda RX8, 2004, ECU remapat, +250CP.

    Modificari subtile:
    -scos catalizator
    -catback Fujitsubo
    -discuri frana Brembo
    -anvelope Pirelli PZero 245/35/R18
    +inlocuit motor la 32.000km

    Urmeaza(in prima faza):
    -kit ambreiaj ACT plus volanta ACT ProLite
    -fulii usurate SRMotorsport
    -arcuri Eibach
    -modul de aprindere BHR Ignition Kit
    -AEM Cold Air Intake

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mazda-RX8-2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	213,9 KB 
ID:	48519 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mazda-RX8-1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	213,1 KB 
ID:	48523 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mazda-RX8-5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	138,4 KB 
ID:	48522 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mazda-RX8-3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	171,6 KB 
ID:	48521 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mazda-RX8-4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	93,1 KB 
ID:	48520
    Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

  • #2
    Bine ai venit pe forum.
    Ai o masina superba...sa o stapanesti sanatos.
    In cate secunde faci acuma 0-100km/h...ca vad ca ai si remapat-o?
    Si eventual daca ai vreun filmulet cu masina...ca vroiam sa-i aud evacuarea acuma dupa modificari.

    Comentariu


    • #3
      Masina e acum in service-ul Arian Motors pt o revizie mai extinsa(incluzand schimb ulei la cutie si diferential-am ales Eneos 75w-90MultiGear dupa lungi cautari) si inlocuirea unui tampon motor ce se fisurase plus o interventie pe Casco (inlocuit parbrizul).Saptamana viitoare cand merg sa o iau, fac si cateva poze noi si eventual un filmulet cu sunetul evacuarii.
      P.S.N-am masurat niciodata 0-100km/h. dar pot spune ca am batut la liniute:Golf GTI(si V si VI de 210cai), Honda Civic Type R, Renault Clio RS, BMW 330d Cabrio(cutie automata).In schimb Mazda 3MPS...n-am reusit
      Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

      Comentariu


      • #4
        Bine ai venit!!
        Masina foarte frumoasa si chiar una din cele mai reusite modele Mazda .
        Cum ti se pare accesul la locurile din spate ( avand in vedere deschiderea usilor care este ciudata) ?

        Comentariu


        • #5
          Frumoasa masina,are mazda cateva modele super printre care si RX8-ul,au si niste culori care vin super pe model.
          Felicitari pentru masina,sa o stapanesti sanatos.
          sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

          Comentariu


          • #6
            Accesul nu e cel mai comod, dar e loc destul in spate, chiar si pt niste fotomodele cu picioare lungi
            P.S. Ca sa citez un prieten tot posesor de RX8, masina este aspiratore benzina, de bani, de femei
            Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

            Comentariu


            • #7
              Super tare masina. E un model reusit. Cand vad un RX8 in trafic imi rup gatul dupa el) Dar am auzit ca nu se mai vinde in romania, e adevarat? :-?
              Mazda 3 sedan TX i-stop
              sigpic

              Comentariu


              • #8
                Masina asa e dracu gol , pe sosea. In afara de forma ei sportiva , imi plac cum au imbinat usile din spate, si cum sunt desenate aripile fata integrand si farurile . Ceva special dupa parerea mea. Nu stiu prea multe despre masina asta , dar zi-mi te rog , ecartamentul rotilor fata , e mai mare decat a celor de pe spate ?
                sigpic

                Comentariu


                • #9
                  Frumoasa masina... "sa te poarte sanatos" - la interior ai facut ceva? adica un sistem audio ...

                  Comentariu


                  • #10
                    Masina e echipata standard cu sistem audio de inalta performanta Bose, cu 9 boxe, imi e suficient
                    @Alexz.Rx8 nu se mai vinde in Europa din 2011 datorita faptului ca nu indeplinea normele de poluare Euro5
                    @Sailor Man.Nu stiu ce sa spun in legatura cu ecartamentul.Am masina in service pana sapt viitoare, dar cand o iau de la Buc o sa verific aspectul.
                    Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

                    Comentariu


                    • #11
                      Sistemul bose e super,claritate bass cam tot ce vrei la o masina de fabrica.
                      Spor la modificari.
                      sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

                      Comentariu


                      • #12
                        Si inca o mentiune:consum mediu-16l/100km(doar Alto 101 de la Rompetrol);consum de ulei-1l Mazda Dexelia la aprox 3000km
                        Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

                        Comentariu


                        • #13
                          "Consum de ulei?"
                          Surprinzator ce ai scris.......
                          Poate este din cauza uleiului , incearca alt ulei poate nu mai maninca .

                          Comentariu


                          • #14
                            Tocmai asta e problema.RX8 e o masina pt cunoscatori.Motorul Wankel are un ciclu de combustie diferit, la temperaturi mari isi face racirea prin ulei, iar datorita formei camerelor de ardere, Mazda a montat cate un injector de ulei pe fiecare camera.Tocmai de aceea e nevoie de uleiul special recomandat de Mazda, cu un alt ulei(mai ales un full sintetic) ai pus motorul in cap imediat.Consumul de ulei variaza in functie de stilul de mers, fiind cam de 1l la 1000-4000km.Daca consuma mai putin de atat e o problema, inseamna ca ai mers subturat si lubrifierea nu s-a facut cum trebuie.
                            Daca mai aveti intrebari despre functionarea si intretinerea unui RX8, va raspund cu placere
                            P.S.Atasez si o poza cu interiorul.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	25514_103172413049119_100000690821071_96958_6484536_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	52,6 KB 
ID:	38269
                            Mazda RX-8, +250CP,K&N intake, Brembo brakes, Catless midpipe, Fujitsubo exhaust, 9500rpmm...

                            Comentariu


                            • #15
                              Frumos interiorul.sincer pe crizele astea cam mare consumul.
                              sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X