Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

E39- 520i tuning by GPL

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • E39- 520i tuning by GPL

    La insistentele prietenului Adi am hotarat sa fac o prezentare a balenei si aici pe forum, este vorba despre o putoare de 520i care a venit pe lume pe 26 iulie 1998 si care este in posesia mea de la inceputul anului. "Micuta" a avut un fost proprietar destul de "taran prost" sa zic asa care a batjocorit-o cum a stiut el mai bine, 5 bujii normale cu 2 electrozi, 1 bujie cu unul singur + 2 fise intrerupte, interiorul era facut praf si pulbere, scaunul soferului parca fusese pranzul cuiva, ulei in motor de cea mai joasa speta de la "fuchs" cu o consistenta de apa plata facut in turcia si lipit germania peste, si cea mai teribila taranie posibila pe care i-o poti face unei masini BAD BOY LOOK ( sa nu ma intelegeti gresit, imi placeau odata bb-urile, dar acum parca ma zgarie pe retina oricat de bine ar fi facute si cat de bine ar da).
    Pe partea de optiuni avem:
    4 geamuri "electronice" din care unul stricat de mine asta iarna cand am apasat la -18 grade pe buton
    ASC, ABS
    8 airbag-uri
    dublu climatronic
    oglinzi electrice
    + cateva nimicuri pentru confort pe la geamuri, oglinzi, stergatoare si faruri
    si relicve ale unei glorii apuse cum ar fi
    suport + fire magazie de cd-uri
    un modul in plafon pe care scrie GPS, inca nu mi-am dat seama ce ar putea fi el defapt
    firele care banuiesc ca ar fi de la parbrizul incalzit ( nu ca luneta ar mai avea incalzire, omul a curatat folia cu smirghel cred)


    De cand o am a suferit cateva transformari in bine zic eu, oricum mai rau ca inainte nu se putea:
    Interior de piele crem OEM
    Triple aftermarket tip facelift ( nu am vrut sa ma complic cu modificari + ca pretul triplelor oem ma lasa rece)
    jante Style 37 M parallel 8j et 13 fata, 9.5j et 25 spatele + bridgestone potenza 225/40 fata si 245/40 spatele
    capota schimbata cu una normala ( sa o stapaneasca sanatos noul proprietar )
    farurile schimbate pe motiv de ciorapi si cozi de sobolani indesate in ele
    instalatie de gpl secventiala pentru ca traim in romania si asta ne mananca toti banii
    putina folie pe geamurile din spate
    nari de fata cu lift
    Si urmeaza in viitorul foarte apropiat sa ii montez un casetofon OEM ( acum am o porcarie de mp3 player care da ca nuca in perete) si cand vor mai fi bani o suspensie pentru ca efectul de tractor sa dispara.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG00397.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	344,4 KB 
ID:	48941 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0024.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	150,9 KB 
ID:	48938 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	download (28).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	286,0 KB 
ID:	48942 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	download (27).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	203,9 KB 
ID:	48939 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0001.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	197,2 KB 
ID:	48936 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG00332.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	396,6 KB 
ID:	48940 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0004.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	148,5 KB 
ID:	48937

  • #2
    Bine ai venit!!!
    Chiar sunt schimbari radicale fata de cum ai cumparat masina.
    Ai investit , ai avut rabdare , acum se vad foloasele.
    Esti un proprietar fericit cu Gpl pe masina si chiar ma gandesc serios sa fac si eu o asemenea investitie.

    Comentariu


    • #3
      Sincer motorul se simte bine cu instalatia pe el, nu consuma deloc mult, cel mai mult mi-a luat 20 in regim de forja totala, dar la un mers normal fac in jur de 80 de km cu 10 litri de gaz. eu zic ca se merita investitia, cel putin eu am aproape 30.000 de km de la inceputul anului si fara gpl nu as fi facut absolut nimic la masina decat sa o alimentez. dezavantajul mare este cand alimentezi ca se holbeaza toti la tine.

      Comentariu


      • #4
        Welcome!!
        Asteptam sa mai faci modificari la masina
        Vorbi cu Adi si daca nu plec IAR week-endul asta poate va fac niste poze voua.
        I don`t drive fast, I just fly low!
        DDK Photography
        sigpic

        Comentariu


        • #5
          Ar fi o idee, ma faceti sa ma oftic ca nu am suspensia aia acum, dar nu e problema, bag cativa saci in ea sa stea mai jos

          Merci adi pentru avatar

          Comentariu


          • #6
            =)) O rezolvam noi cumva.
            I don`t drive fast, I just fly low!
            DDK Photography
            sigpic

            Comentariu


            • #7
              Draguta.
              Cat te-a costat instalatia GPL?

              Comentariu


              • #8
                3800 de lei

                Comentariu


                • #9
                  Isi merita din plin banii instalatia Gpl .
                  Eu am mers cu masina si sincer va spun ca nu exista nici macar o diferenta fata de mersul pe benzina , aceeasi putere si aceeasi tinuta de drum fara diferenta intre mersul pe Gpl si mersul pe benzina.
                  Instalatia Gpl este secventiala avand injectoare pe fiecare cilindru.

                  Comentariu


                  • #10
                    Isi merita daca folosesti masina mult, daca nu, e prea scumpa ca sa fie si rentabila.

                    Comentariu


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatos, arata bine masina dupa 12 ani...chiar foarte bine atat exterior cat si mai ales interior, masina ta arata mai bine ca E39-le lui @adrian17071979 desi sunt cam din acelasi an parca, in special si jantele imi plac mult la tine, chiar dau bine pe masina.

                      Comentariu


                      • #12
                        Dintre o masina stock si una cu cateva modificari arata bineinteles mai bine cea modificata.
                        I don`t drive fast, I just fly low!
                        DDK Photography
                        sigpic

                        Comentariu


                        • #13
                          Daca o vedeai cu capota cu bad bou te razgandeai dar oricum ddk-ul a zis foarte bine, masina lui adi momentan e complet stock, cand va avea tot ce vrea el sa ii puna va fi cu totul altceva. pana atunci amandoi trebuie sa le bagam la polish, din pacate strada pe care stau e plina de copii idioti si in consecinta masina plina de zgarieturi.

                          Comentariu


                          • #14
                            PWR-daca o vedeai acum ceva timp dar a facut-o frumoasa , ii este drag de ea si ii este la suflet sa o vezi mai tarziu cand o lasa mai jos .
                            Parca este al doilea set de jante nu?
                            Daca observati ceva la nari , sunt diferite cum erau .
                            Dar de polisat cand o polisezi ?

                            Comentariu


                            • #15
                              i-am pus nari da facelift, care trebuie ancorate bine ca deja s-au "largit" putin. da este al doilea set de roti, am mai avut unele de M5 E60, iar polish-ul o sa vina dupa mecanica, acum intra la o serie de schimbari pe partea mecanica si pe la suspensie bucsi biele brate etc

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X