Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

X3 3.0sd

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • X3 3.0sd

    BMW X3 3.0sd, care s-a dorit o combinație între fostele mașini - Golf 5 2.0 TDI 4motion și Forester 2.5XT - ca putere și consum.

    286 de cai, vreo 500NM, ~240km/h, 0-100km/h 6.4s, 0-1000m 26.7s, 0-402m 14.8s, 80-120 4s, 80-180 14s, consum mediu pe bord după 63k km vreo 10%, garda la sol 20cm.
    În București autonomia e cam de 450-600km, iar afară 600-1000km.

    SPECIFICATII TEHNICE oficiale
    Nr. usi 5
    Nr. locuri 5
    Motor (tip / cilindri) L6
    Combustibil Diesel
    Cilindree (cmc) 2993
    Cutie viteze (tip / trepte) Automata (6)
    Putere maxima (CP/rpm) 286/4400
    Viteza maxima (km/h) 240
    Acceleratie 0-100 km/h (s) 6.6
    Consum urban (l / 100 km) 11.3
    Consum extraurban (l / 100 km) 7.2
    Consum mediu (l / 100 km) 8.7
    Lungime (cm) 457
    Latime (cm) 185
    Inaltime (cm) 1674
    Greutate (kg) 1950
    Volum portbagaj (l) 480 / 1560
    Revizia la 2 ani sau la 30k km (pe care ii gestioneaza masina, slabe sanse sa fie chiar atat). Totuși din principiu am schimbat uleiul si filtrele mai repede (la 10k).




    Spațiu suficient pentru 4 adulți cu bagaje sau 3 adulți + copil mic și acareturile aferente, cărucior, premergător etc.

    Deși inițial nu-mi plăcea culoarea, acum cred că a fost o alegere inspirată


    Nici cu asta nu mă omor, dar mulți sunt încântați de ea când merg cu mine


    Din păcate e cam murdară mereu
    Roțile de vară

    Roțile de iarnă


    Am schimbat anvelopele de vară 235/45/19 (față) și 255/40/19 (spate) Pirelli P Zero Rosso Asym cu GY F1 Asymmetric 245/40/19 la toate 4. S-a simțit o diferență majoră în bine la zgomot rulare, scârț pe viraje și aderență.

    Și ceva poze din astă vară





    Dintre părțile negative:
    - zgomot la vânt, după 200 deja e o problemă;
    - frânele se consumă repejor;
    - se fură oglinzile (și altele, dar pe mine m-au ocolit până acum și numai cu oglinzile sufăr, nu am nici acum).

    Din teste pare destul de sigură, încă n-am reușit să mă dau peste cap cu ea.


  • #2
    In primul rand bine ai venit pe forum.
    E cam mare consumul in oras...totusi e diesel, 11L mi se pare cam mult.
    PS. Cat platesti impozitu la masina/an ca ai o motorizare cam mare?

    Comentariu


    • #3
      Nu mi se pare mare, cu golful aveam 10%, mașina avea ~1600kg, 2.0TDi și cam 180 de cai. Asta are în plus 400kg, 1k cmc și 100 de cai.

      Impozitul acum e încă acceptabil la 1900 de lei. Evident că înainte de majorare era 900. Bine că nu am peste 3.000 cmc, am înțeles că la 3.2 se plătete 4.000 de lei.

      Apropo de consum, după ce ai un Subaru, nici un consum nu ți se mai pare mare. Trust me! Și eu am avut 2

      Mulțumesc!

      LE. Am și avatar

      Comentariu


      • #4
        Offtopic: Golful nu cred ca are 1600Kg, probabil undeva la 1400Kg(varianta diesel)...iar consum la golf diesel 1.9TDI sau 2.0 nu cred ca sare de 7-8% in oras...acum depinde si de cat de grea ai talpa.
        Sa-l stapanesti sanatos X3-ul, imi place si mai ales motorizarea(eu sunt fan diesel ), desi consuma cam mult in oras(puteai sa alegi o masina mai economica pentru oras sa zic o masina din clasa compacta un Golf 6 TDI sau un BMW 320d si X3-ul sa il tii doar pentru drumuri extraurbane).
        PS. Cat te-a costat bijuteria de X3, banuiesc ca l-ai luat de nou?

        Comentariu


        • #5
          Nu l-am luat de nou, că nu-s nebun.

          Golful avea cam 1650 de kg de fapt. Din păcate cam așa ajunge un 4motion, diesel cu pachet pentru drumuri grele în 4 uși

          Comentariu


          • #6
            Frumoasa masina, frumoasa prezentarea .
            X3-ul asta e modelul vechi,nu? Adica primul model din cele 2 de pe piata.
            I don`t drive fast, I just fly low!
            DDK Photography
            sigpic

            Comentariu


            • #7
              E un model intermediar cred, nu e primul. Sau depinde câte și cum numeri, pentru că sunt vreo 4 sau 5 variante cu diverse modificări, nu știu cât de modele diferite pot fi numite. Uite că nu m-am gândit niciodată la asta. Mașina a fost lansată în 2006 dacă-mi aduc bine aminte.

              Comentariu


              • #8
                Da, aici ai dreptate.
                Stiam ca-s doar doua modele: asta ca al tau si modelul 2011 .
                Fișiere atașate
                I don`t drive fast, I just fly low!
                DDK Photography
                sigpic

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de c6t9 Vezi post
                  E un model intermediar cred, nu e primul. Sau depinde câte și cum numeri, pentru că sunt vreo 4 sau 5 variante cu diverse modificări, nu știu cât de modele diferite pot fi numite. Uite că nu m-am gândit niciodată la asta. Mașina a fost lansată în 2006 dacă-mi aduc bine aminte.
                  Salut Frumoasa masina. S-o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara incidente...Imi place tare mult interiorul. Din cate stiu eu,parca prima data a fost prezentat la salonul auto din Frankfurt,in 2003 si a fost produs incepand din 2004,in doua seri (BMW E83 din 2004-10 si BMW F25 din 2010)...si ca este al-2-lea SUV (Sport Activity Veichle,cum sunt numite SUV-urile in casa BMW)produs dupa marele X5.
                  Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

                  sigpic

                  Comentariu


                  • #10
                    Foarte frumoasa masina! Frumos si interiorul. Felicitari si multi km fara incidente!!!

                    Comentariu


                    • #11
                      Mulțumesc!

                      Modelul ăsta e din 2006, atât știu. Mai știu că au fost câteva facelift-uri de-a lungul anilor. Și cred că este destul de corect să consideri 2 modele, pentru că înaintea celui de acum (bazat pe nu știu ce), restul au fost făcute pe o platformă E46 modificată.

                      Partea bună este că X3 din al doilea an de la lansare a luat an de an premiu pentru cel mai fiabil SUV. Asta a contat la achiziție.

                      Până acum s-a "stricat" doar o garnitură la intercooler. M-a costat 2€.

                      Comentariu


                      • #12
                        Si mie imi place masina, nu am nimic de zis de rau despre ea.
                        I don`t drive fast, I just fly low!
                        DDK Photography
                        sigpic

                        Comentariu


                        • #13
                          Asadar , avem si un fratior mai mare printre noi pe aici.
                          Bine ai venit!
                          Acum sa te intreb si eu cite ceva despre masinuta.
                          Am inteles ca la modelul e90 ( Seria 3) se schimba uleiul la 30000 km rulati , la X3 este cumva la fel?
                          Sa ai grija de masinuta ca arata foarte bine si este un model fiabil dupa cum ai spus si tu mai sus.
                          Imi place foarte mult interiorul cu toate ca unora nu o sa le placa culoarea desi este putin stridenta mie unul imi place.

                          Comentariu


                          • #14
                            Teoretic da. Revizia este la 30k km sau la 2 ani sau când decide computerul de bord bazat pe ore de functionare și regim.

                            Însă pentru România eu am ales să le schimb totuși la 10k km. Din calculele mele, e cam mult 30km raportat la traficul de aici. Din nefericire eu stau în București. Pentru o zonă mai aerisită și multe deplasări extraurbane, n-ar fi o problemă să se facă undeva la 20k km.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de PWR Vezi post
                              Offtopic: Sa-l stapanesti sanatos X3-ul, imi place si mai ales motorizarea(eu sunt fan diesel ), desi consuma cam mult in oras(puteai sa alegi o masina mai economica pentru oras
                              Avand in vedere ca are aproape 290HP , si aproape 2T masina .... consumul nu mi se pare mare . E un consum destul de rezonabil mai ales pt. Bucuresti, cu aglomeratia de rigoare . Daca am inteles bine din Buc. esti .
                              Felicitari pentru masina, imi place ca-i ingrijita .
                              sigpic

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X