Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Care e diferenta? Una de bani. Destul de... uriasa. In Bulgaria inmatriculezi orice masina, indiferent de norma de poluare si capacitate cilindrica, cu aproximativ 500 de Euro. Asta daca apelezi la intermediari care-ti fac munca mult mai usoara. Daca nu, iesi si mai ieftin.
    In loc de 4000 de lei/an pentru o masina cu motor de 3.000 cmc, mai bine platesti 800 de lei/an la bulgari. Singurul dezavantaj este ca masina nu e proprietatea ta, este pe numele unei firme sau persoane fizice cu cetatenie bulgara.
    Corect, ti se dau toate actele necesare imputernicirii, dar statul vede ca proprietar acea persoana.
    Exista riscul sa ramai fara masina cu numere pe BG. Este unul mic in prezent, dar exista. Oricine spune ca este IMPOSIBIL sa ramai fara masina, se insala.
    16
    DA
    68,75%
    11
    NU
    31,25%
    5
    sigpic

Mai ieftin deci mai bine!.

O sa fie din ce in ce mai multe masini cu numere de bulgaria , in fond fiecare e liber sa faca ce vrea , mai nasol ar fi sa te opreasca de 3 ori pe saptamana politia sa te tot verifice , cred ca m-as plictisi sa tot fiu tras pe dreapta , in rest sunt doar numere straine.

Comentariu

Nu am absolut nimic cu "nr. de Bulgaria". Pentru mine sunt niste nr. straine la fel ca oricare alt numar din alta tara . Dar toata frumusetea lucrurilor dispare in cazul unui accident. Societatile de asigurare te amana sau chiar iti zic pe fata ca , cazul e pierdut pt. ca celalalt are nr. de Bulgaria, si pt. ati repara masina trebuie sa scoti banuti din buzunar . Personal nu am avut neplacerea asta , si ma bucur, dar am prieteni care nu au fost asa de norocosi. Asa ca.... toata afacerea asta cu nr de Bulgaria , pare cusuta cu ata alba.
      sigpic

Comentariu

Adevarul e ca au pus niste taxe guvernanti nostri...mi se pare exagerat,practic au gasit o noua sursa de a mai aduce venituri la buget...e si normal sa te duci la vecini nostri aici si sa-ti inmatriculezi masina(mai ales daca ai niste venituri mai mici).

Comentariu

Da colegule, poate sa-si cumpere masina si din Congo daca sunt ieftine si fara taxe, nu asta este problema . Dar aici in tara sa nu se creeze probleme , de genul astora cu asigurarile.
          De exemplu daca eu maine fac un accident in Austria , atat eu cat si cel implicat , nu intampina nici o greutate in asi repara masinile. Singurul disconfort este ca s-a intamplat nefericitul incident.
          sigpic

Comentariu

Am un seria 5 , e34 530i motor de 3000 cmc, din 1988 cu 165.000 de km. Masina este non euro, starea de functionare perfecta, a fost masina de colectie este asamblata manual conform actelor de fabrica. Bucuria de a putea sa am o astfel de masina m-a impins sa o cumpar. Am zis cat poate sa fie taxa??.Iata raspunsul autoritatilor: taxa de poluare ptr masina...25.000 de euro. Solutia? la dezmembrat? E pacat de Dumnezeu... Am inmatriculat-o pe Bulgaria. Anul acesta am fost sa fac ITP-ul a 2-a oara. Totul este ok, nu am intampinat probleme. Politia te opreste destul de des asta ar fi poate un dezavantaj dpmdv, in rest pana acum am vazut doar avantaje. Pe an platesc 350 de euro, taxa acolo, ITP-ul, RO-vigneta si asigurarea + drum la vecinii bulgari. La noi la cilindreea aia as fi dat mult mai mult.
            Chiptuning si Remapari DIMSPORT
            sigpic

Comentariu

Sunt PRO.. am avut masina inmatriculata pe Bulgaria si nu au fost probleme... daca apelezi la cineva de incredere pentru inmatriculare iese totul bine... cel putin din experienta mea.
              Si in tara.. daca esti in regula cu actele n`au ce sa iti faca.. m`au oprit, le`au verificat si au plecat mai departe.
              PIETON CU PERMIS.

BMW E34 -2.5tds M51D25OL- w/ 17' M5 wheels (SOLD)

Comentariu

Sunt pro atata timp cat noi avem asa o legislatie, am o masina inmatriculata pe bulgaria si nu am nici o problema , sincer am vrut sa o inscriu pe Romania dar desteptii de la RAR din euro 3 au scos-o euro 2 , ca asta e neamtu e mai innapoiat ca noi , si drept urmare Bulgaria de aproximativ 2 ani
                sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

Comentariu

Ce bine ai zis cu gradul de poluare la Rar , am patit-o si eu la un 318 din 93 acum 2 ani. Haideti sa va zic ceva ce nu cred ca stiti toti. Nemtii au service-uri specializate pt a creste gradul de poluare de la euro1 , datorita unor modificari in sistemul de evacuare ( sonda lambda , filtre de particule , etc) , la gradul de poluare euro 2. Dar atentie , aici vine buba care unii nu o stiu , asemenea modificari nu sunt recunoscute de romani si implicit nu se i-a in vedere ce scrie pe certificatul si cartea masinii in Germania , se considera valabila seria dupa sasiu iar dupa aceasta sunt catalogate gradele de poluare( non euro , euro1 , euro2 , etc.) . Acum la acest Bmw achizitionat acum cateva luni , am fost atent la acest detaliu sa nu o mai patesc( din fabrica masina a iesit cu euro 2 ).

Comentariu

Cam gresita denumirea pollului.

"Sondaj: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
                    DA
                    NU "

Daca raspund cu "DA", DA sunt PRO sau DA sunt CONTRA d sau "NU", NU sunt PRO sau NU sunt CONTRA ?
                    sigpic .

Comentariu

Pai cred ca daca raspunzi DA inseamna PRO , iar NU inseamna CONTRA eu asa am gandit cand am votat.
                      PIETON CU PERMIS.

BMW E34 -2.5tds M51D25OL- w/ 17' M5 wheels (SOLD)

Comentariu

Eu o vad asa: am niste marunti gen 1000 de euro, ma duc la bulgari, iau un bmw cu inconjuru lumii la bord, il inmatriculez acolo, il aduc in tara, il nenorocesc in drift si dup aia o iau pe camp la curse pana pica tot de pe el si ma simt bine de niste bani pe care puteam sa i dau pe ceva care probabil nu m ar fi distrat la fel de tare. Dar ca o alternativa la masina noua sau ca un SH pentru uz zilnic, niciodata.
                        sigpic

Comentariu

Si daca nu ai bani de-un logan nou la 7000euro sa zic, decat sa nu ai nici-o masina iti zic eu ca e bun si BMW-ul ala SH de 1000euro 2000euro din bulgaria.

Comentariu

Poti sa iei ceva bun Sh si din tara la 2000 de euro, daca stii sa cauti..aici nu se discuta de masini noi, e clar ca e vorba numai de SH, cu artificiul asta sa l inmatriculezi in alta tara..teapa cu masina poti sa ti o iei de oriunde, asta nu e un factor, da o masina de 20 de ani cu 300k la bord la 1000 de euro, care nici nu i a ta, nu stiu cine poate avea incredere in ea...un vecin si a luat de la bulgari un opel, l a pus pe tester, l a verificat, era tot in regula si mergea si a apasat frana si n a mai mers si s a infipt in cap de pod si si n a sarit nici airbag si centura s a rupt si a ramas fara cap, asa mai pe scurt...sa ai familie, nevasta si copii si sa te duci sa iei o distrusa d aia, tre sa fii cel putin inconstient si sa nu ti pese de ei...daca esti singur si tanar faci ce vrei, te omori singur in caz de ceva...
                            sigpic

Comentariu

Din ce am inteles tu circuli cu masina pe baza de procura. OK, sa zicem ca ai impozite platite acolo la masina, ca ai RCA valabil (cu extindere si in Romania) si circuli cu masina. Daca dupa cateva luni te trezesti ca proprietarul de drept se duce si radiaza masina din circulatie ? Banuiesc ca pe langa procura ai numai talon, cartea de identitate este la proprietar.
                              sigpic .

Comentariu

Procesare...
                              X