Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fiat punto 1.2 8 v

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Fiat punto 1.2 8 v

Salutare tuturor pasionatilor de masini ,azii am hotarat sa va prezint si eu 'ficatul' meu ,totul a inceput intr-o zi cand am auzit pe verisorul meu ca vrea sa vanda acest ficat ,odata cu aflarea vestii am ramas pus pe gandurii desiii nu aveam banii in momentul ala si nu era in plan achizitionarea masinii ,dar imi doream foarte mult masina m-ai ales ca na era prima mea masina ,masina nu arata intr-un mare fel chiar era nashpa ,dar na stiam ca pot sa o fac sa arate cat de cat a masina ,pana la urma am achizitionat-o.

Odata ce a ,ajuns in posesia mea au inceput sa curga si criticile gen buah ce facii cu 'tigaia asta si din astea' lucruriii care pe mine sincer ma incurajeaza si ma intaresc adica am zis ca pot sa le demonstrez tuturor ca dintr-o tigaie de masina poate iesii ceva frumos si de efect ,bineinteles dupa ce am studiat-o putin a urmat o curatenie totala in ea am adunat 2 plase de gunoi din ea ... oamenii si fapte dupa am strans banii in vederea vopsiriii si completarea pieselor care lipseaua ,am asa a inceput povestioara ficatului meu o sa atasez diferite operatiii prin care a trecut si inca trece.

Primele poze cu masina ..cam asa arata ...

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12454.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	85,7 KB 
ID:	48852 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.40.jpg 
Mărime:	84,7 KB 
ID:	48853

Mah Silviu daca tu ai ficatul asa albastru ... inseamna ca ai baut multa cerneala la viata ta .
    Lasand gluma la o parte ... felicitari pentru masina . Poate dai si tu mai multe detalii despre ea , ca din poze nu reiese mare lucru. Motor, km, an fabricatie , dotari , impresii.
    Bafta , si numai bine !
    sigpic

Comentariu

Dupa a urmat partea cu pregatitul pentru vopsit ,S-au scos:= bandourile de pe masina si spoilere ,insemnele cu fiat ,s-a renuntat la stergatorul spate + stropitoare luneta spate ,astupat incuietoare haion + multe altele cert e ca vruiam si vreau ceva clean si cat mai simplu ...

Si ceva poze :

Nume:	888.jpg 
Mărime:	121,5 KB 
ID:	38596 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg999.jpg 
Mărime:	83,6 KB 
ID:	38593 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.40.jpg 
Mărime:	89,5 KB 
ID:	38590 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg 
Mărime:	111,2 KB 
ID:	38587 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg9990.jpg 
Mărime:	92,1 KB 
ID:	38594 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	666.jpg 
Mărime:	81,1 KB 
ID:	38591 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg222.jpg 
Mărime:	107,9 KB 
ID:	38588 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	33332.jpg 
Mărime:	75,7 KB 
ID:	38595 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	323535.jpg 
Mărime:	81,8 KB 
ID:	38592 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	555.jpg 
Mărime:	100,5 KB 
ID:	38589

Dupa s-au schimbat urmatoarele piese: Tripla spate era crapata,far la fel de crapat,termocupla ,fata use,lampa spate numar,cumparat stergatoare nu de alta dar prima zii cand a plouat m-au depasit stergatoarele o luasera la vale... dupa ce am scos masina de la vopsit a trebuit sa ii pun tot ce era dat jos la loc bineinteles am preferat sa le pun singur ..decat sa mai stau cu ea la vopsitor ,nervii cat cuprinde intr-un cuvant ,numai ca asa se invata unele lucrurii ...dupa ce am facut la exterior ce era de facut,urma interioru scos tot afara spalat si curatat de la mocheta la scaune ..la plasticee mi-a venit idee buna zic eu si anume am dat cu primer pe ele iar apoi le-am lacuit au iesit super pt ca era matuiteee si urate ...apoi am inceput cu sunetul....deocamdata pun ceva poze cu masina iesita de la vopsit ... si aranjjata cat de cat...iar apoi sunetul ca trea sa fie si din ala

Salut,da am baut ceva cerneala ,si cu detaliile la masina am uitat sa le expun in primul post .....poi ar cam fiii asa :Ficat punto 1.2.8v ,an de fab: 2001 ,km :145 de mii in prezent ,dotarii:geamurii electrice fata,servo-city ,abs,xenon ,computer de bord ...si multe imbunatatirii care i le-am pus pe parcurs ...

Te salut

Si sa incepem si cu sunetul ca trebuia facut si el ..masina avea cand am luato un casetofonn pe ea de ...toata jena gen sarea cd-u din hora in hora si din sarba in sarba

Si am zis gata o dam pe clubbing..

Si inceput cu doua boxe sony explod +2 boxe blaupunkt polita spate

Un nou casetofon cu stick si comanda volan

o statie si un tun de bass jbl1000+kit de cabluri

schimbat toate cablurile in total 40 metri cablu

Apoi a urmat folie fata+ spate ..(numai spate omologata)

Dupa toate astea plangea dupa niste jante...si astfel m-am decis ca tre sa ii pun si jante si am cautat si am gasit ceva pe 15 zenden punicele pret bun le-am luat si le-am curatat vopsit si rearanjat + 4 cauciucuri de vara ..tablele pe 14 ramanand cu cauciucurii de iarna numai bune ..

Comentariu

A iesit chiar super . Imi place ca ai vopsit jantele cu o culoare deschisa . A fost ceva munca si banuti investiti . Bravo !! De la mine ai un mare like.
        Acum, din ce stiu eu, cu farurile alea , nu ai prea mare vizibilitate cu ele , dar rezolvi problema cu un xenon . Poate pe viitor ....
        sigpic

Comentariu

Dupa ce am terminat cu partea de mecanica am optat pt un kit xenon faza scurta deoarece 'lumanarile' care erau pe masina nu faceau pic de lumina si asa m-am hotarat sa imi pun xenon,apoi dupa xenon am optat si pt un angels eyes ,pus de mine munca de 2 zile ,desii fiind o motorizare mika pe masina am zis sa scot un sunet placut si am optat pt o toba Magna Flow originala(nu chinezarie )plus jumate din coloana din esapament schimbata ca sa se incadreze destul de ok (mult de munca traseu original fiind jalnic...)

Postat în original de SAILOR MAN Vezi post
          A iesit chiar super . Imi place ca ai vopsit jantele cu o culoare deschisa . A fost ceva munca si banuti investiti . Bravo !! De la mine ai un mare like.
          Acum, din ce stiu eu, cu farurile alea , nu ai prea mare vizibilitate cu ele , dar rezolvi problema cu un xenon . Poate pe viitor ....
          Abia sunt la inceput stai ca m-ai am de postat o groaza dar nu stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin ,multumesc de aprecieriisi cu xenonu ai mare dreptate il am deja pe masina ..

Si ceva poze ..

Comentariu

Si dupa toate cele in vara asta m-am apucat de modificat din nou spoiler spate +haion+si spoiler fata +un mic bad boy ,de asemenea am schimbat si jantele..

SI ceva poze cu modificarile aduse

Pe parte de mecanica s-au schimbat urmatoarele:capete de bara,pivotii,bielete,tampoane motor ,sabotii frana ,kit ambreaj,distributie ,pompa de apa,electromotor,ulei motor,ulei cutie,filtru aer,filtru aer,etc.etc,am comandat si supensia completa Fk reglabila urmeaza sa ajunga ....

Poze cu doua jante pe masina.

Nume:	194.88.148.41.jpgda.jpg 
Mărime:	100,1 KB 
ID:	38603 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	99899.jpg 
Mărime:	99,6 KB 
ID:	38600 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.40.jpg556.jpg 
Mărime:	71,8 KB 
ID:	38597 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg898989.jpg 
Mărime:	81,2 KB 
ID:	38604 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	77676.jpg 
Mărime:	66,7 KB 
ID:	38601 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.40.jpg565646.jpg 
Mărime:	95,4 KB 
ID:	38598 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpghjjh.jpg 
Mărime:	106,5 KB 
ID:	38605 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	009099.jpg 
Mărime:	86,4 KB 
ID:	38602 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194.88.148.41.jpg787667.jpg 
Mărime:	89,4 KB 
ID:	38599

Comentariu

Gata domnu.Frumoasa masina.BY GJ-85-SRY
              Spune-i si lu ZCE sa isi puna masina aici.
              sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

Comentariu

Foarte frumoasa masina, un real succes... imi plac foarte mult jantele - i se potrivesc foarte bine... felicitari!!!

Comentariu

@S.catalin Saruma-na mult de cuvinte ,eu sincer nu sunt multumit deloc pe zi ce trece vreau mai mult cert e ca inca astept dupa suspensie si mai sunt multe de facut la ea intr-un cuvant e underconstruction
                  Postat în original de speed Vezi post
                  Gata domnu.Frumoasa masina.BY GJ-85-SRY
                  Spune-i si lu ZCE sa isi puna masina aici.
                  O sa ii zic domnu sa posteze si el ,de fapt el tot zice ca nu are ce posta dar i-am zis ca pana la urma o sa ii postez eu masina ca si asa o stiu pe toata de la cap la coada

Te salut!

Comentariu

Salut frumoasa masina ta ! Imi plac jantele care le pui acum sunt 4x98 ? Bafta cu ea in continuare !

Comentariu

Salut,jantele sunt ceva mai special zic eu adica sunt 5x100 ,am facut flanse de trecere de la 4 la 5 ...multumesc pentru cuvinte ..

Te salut

Comentariu

Arata foarte bine masina, sa o stapanesti sanatos.
                        La motor nu i-ai facut nimic, totusi sunt cam putini CP?

Comentariu

Salut,si multumesc frumos de aprecierii ,la motor deocamdata nu i-am facut m-ai nimica de tras trage foarte bine multii nu ma cred cand le zic ca e 1.2 8 v ,eu sunt multumit de ce poate ,desi iti dai seama ca as vreea si eu ceva mai mare numai ca tinand cont ca masina circula zilnic ff mult iti dai seama ca as avea un consum mult mai mare ,pe mine ma bate gandu la un motor:1.8 hgt 131 de calutii dar deja as baga foarte multiii baniii si asa am bagat mult si nu sunt nici la 50% din ceea ce vreau eu sa iese.

Dar o sa vad ce o mai fi ca daca stau si ma gandesc nici cand am luat masina nu credeam ca bag atatia banii,dar in sfarsit nu imi pare rau de nici un banutz si nu imi va parea rau niciodata ,desii sincer aveam posibilitatea sa imi cumpar si ceva mai nou dar nu stiu m-am atasat de masina asta prea mult ,in primu rand ca sunt foarte multumit de ea ca masina nu ma lasat niciodata in drum si tot timpul mi-am facut treaba cu ea sper sa termin cat mai repede tot ce mi-am propus cu ea

Comentariu

Xenon-ul e doar pe faza scurta sau si pe lunga? si de cat e 35 sau 55W?

Comentariu

Doar pe faza scurta e de ajuns zic eu ,55kw..,sunt foarte multumit de el tinand cont ca inainte am avut niste lumanarii e exact ce trebuie xenon-ul ..

Comentariu

Procesare...
                              X