Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pescuit si locuri pentru pescuit

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pescuit si locuri pentru pescuit

Asa cum spune si titlul , hai sa discutam putin si despre acest sport , care nu tuturor le place , deoarece trebuie multa rabdare si de ce nu ......timp mult si nervi de otel( mai ales cand scapa pestele din carlig).
    Asadar hai sa barfim putin si sa vedem cu ce ne laudam .
    Astept cu nerabdare comentarii , eventual poze si filmari.
    Fir intins si cum spun pescarii: Sa va traga pluta la fund.

Deschid eu acest topic cu poze reale si cu un exemplar rar , care s-a prins in apropiere de Craiova , balta de la Geormane .
    Asadar , se poate , somnul a fost prins de un coleg care a reusit dupa multe ore de chin sa il aduca la mal.

Mama mia cata pestele.
    I don`t drive fast, I just fly low!
    DDK Photography
    sigpic

Comentariu

Si eu sunt pescar....da mai rar, in general cand eram mic ma duceam la bunici in Tulcea mai exact in Mahmudia langa dunare si pot sa zic ca sunt un pescar bunicel...cu conditia sa aiba si balta peste.

Cea mai mare captura a mea a fost un somn de 1Kg si caras cam tot asa 1kg.
      PS. Somnul ala care e in poze acolo sus banuiesc ca are peste 20Kg.

Comentariu

Adi interesant subiect ! Si ca sa fiu sincer nici nu ma gandeam sa postez pe aici , pentru ca nu sunt un pescar . Pentru mine pescuitul , atunci cand sunt acasa , reprezinta un fel de iesire in natura . Nu suport sa stau cu vergeaua in brate , asteptand sa muste pestele. Nu-i genul meu. Prefer sa fiu ala care face gratarul , si organizeaza masa, chiar daca nu prepar ce se prinde la balta , sunt intotdeauna pregatit .
        Iar cand sunt in voiaj , si nava e la ancora , bag si eu plumbu in apa , mai trece timpul. Am prins vietuitoare care nici macar nu stiu ce erau , si cum nu tot timpul avem cu aparatul foto langa noi .... raman doar amintiri .
        Am sa atasez si eu ceva poze , cu ce s-a capturat , prin diferite colturi ale lumii , ejoy :

sigpic

Comentariu

Lolz, voi ce prindeti fratilor acolo, balene? =)))))))
          Ce pesti ciudati.
          DDK Photography
          sigpic

Comentariu

La balene inca nu ne-am bagat , dar in schimb rechini am prins.
            Nu sunt ciudati pesti , doar ca vb. de pescuitul marin : poza 1 = ton ; pozele 2 + 3= dorada ; pozele 4 si 5 = calamar ; poza 6 = biban .
            sigpic

Comentariu

Eu nu ma pot lauda cu exemplare gigantice capturate,dar in schimb ma pot lauda cu cantitatile,de invidiat,avute doar pentru o partida de pescuit
              Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

E frumos la pescuit, un gratarel, un vinutz .
                DDK Photography
                sigpic

Comentariu

Peste nu am prins deloc firu` la lanseta l-am rupt de doua ori in crengi , dar am facut un gratar pe cinste la dunare la mine la tara .
                  Poze cu "fortareata" facuta de mine si tati si cu o captura .

DDK Photography
                  sigpic

Comentariu

Bravo DDK , vad ca ai facut un cort ca la botez acolo. Si daca pestele nu a muscat , sa inteleg ca ati avut ciorba de testoasa la cina ? Te-ai gandit si la noi ?
                    sigpic

Comentariu

Merci, merci. Era o caldura.. si am zis sa improvizam ceva.
                      Nu am gatit testoasa inca, am congelat-o pentru cand facem meetingul ala maaare .

P.S. Glumesc, am bagat broasca la loc in dunare. (sa nu ma amendeze protectia animalelor) =))
                      DDK Photography
                      sigpic

Comentariu

Meetingul la mare ...... suna excelent . O sa mancam fructe de mare, prinse la taparina din Selgros , si gatite special , dupa o metoda traditionala .
                        Udate din belsug cu lichide de rang mare .
                        Ce ziceti ?
                        sigpic

Comentariu

=)) Eu aduc visinata.
                          DDK Photography
                          sigpic

Comentariu

Vad ca a fost un mini concediu foarte reusit.
                            Data viitoare poate ne bagam cu totii la un peste si un gratar , sambata poate mergem la Ghercesti , este aproape si am inteles ca s-au prins exemplare si de 2 kg .
                            Specific: unele lacuri private nu admit sa fie luata captura de catre pescar , dar la Ghercesti am inteles ca se da voie .

Comentariu

Sa vedem cum sta treaba.
                              Duminica trebuie sa mergem la VTM-u.
                              DDK Photography
                              sigpic

Comentariu

Procesare...
                              X