Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pescuit si locuri pentru pescuit

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Merci de info.
    Pana la urma ce fel este pescuitul la feeder si care este avantajul mulinetelor cu sistemul de baitrunner clasic?

Comentariu

Este mult de scris,asa ca mai bine iti dau doua link-uri unde se explica metoda de pescuit la feeder:PESCUITUL LA FEEDER | METODA FEEDER si Metoda feeder - Generalitati | de Pescuit...daca ai PVTV este un episod cu DOME GABOR parca ceva cu Haldorado feeder master,sau poti sa vezi pe youtube pescuit la feeder.Referitor la mulinete pot sa-ti spun ca este o chestiune de preferinta sau obijnuinta,la baitrunner clasic (baitrunnerul este pozitionat la spate) - frana baitrunner se decupleaza automat indata ce manivela incepe sa se invarta sau se cupleaza / decupleaza printr-o singura miscare de translatie a clapetei...la Instant Drag/QD care sunt fara baitrunner,tamburul se blocheaza sau se elibereaza printr-o rotire de 90 de grade.Mai exista si sistemul baitrunner spool II - baitrunner pe tambur,dar unii spun ca mai rau incurca.
      Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

Apropo...vezi sa fi atent daca ceri recomandari pe la magazinele de specialitate,la capacitatea de fir care intra pe tamburi.De exemplu si Black Master Feeder 5500 este ok,dar fiind pentru feeder are o capacitate mica de fir care intra pe tambur de doar 300m/0.35mm,fata de Cormoran AKX 6PiF 5000 care are o capacitate fir de 0,40mm/280m.In mod normal daca ai pescui de pe mal cu lansari la distanta mare,ar ar fi ok pentru ca atunci ai folosi fire de diametre mici 0,25-0,28mm,dar unde vrei tu sa o folosesti si daca mai si plantezi din barca,va trebui sa pui pe ea fir de 0,40 0,45mm minim 300m,pentru ca este posibil sa ai agataturi sau chiar pesti care pleca cu ceva fir dupa ei si atunci ai sa ramai cu prea putin fir pe mulineta.Ar fi ok sa ai scris pe tamburi capacitatea de fir la toate diametrele(mai mult ca sigur scrie pe ele,dar nu au scris aia pe site)sau sa te interesezi de de ea pe forumuri de pescuit.De exemplu mulinetele mele au capacitate: 0,30-600m / 0,35-550m / 0,40-400m / 0,45-300m ...daca te uiti si faci un calcul ai sa vezi ce diferente dubioase de capacitate exista intre dimensiunile respective,deci e cam greu sa calculezi sa vezi cam cat ar intra daca nu ai scris pe ele.
        PS:Vezi ca sunt pe piata marci de mulinete mult mai ok,iar ca sistem de franare... trebuie doar sa te duci la magazin si sa vezi ce ti se potriveste mai bine.

sigpic

Comentariu

Ce capturi ati mai prins in ultima perioada?
          Pe unde ati mai pescuit?
          Eu sper ca anul acesta sa pot da si eu cu prajina in balta macar o data , imi doresc macar o zi de pauza sa pescuiesc si eu anul acesta.

Comentariu

Solo Carpfishing...Catch & Release

sigpic

Comentariu

Ai prins ceva.
              Unde ai fost, care e locatia?

Comentariu

@the red passion - Frumoasa zi ai avut.
                Asa mai merge .
                Ai fost la balta privata ?

Comentariu

Sunt doar o parte de foto facute la una dintre partidele de 48 de ore,organizate pe o balta privata de langa Brasov,mai exact la Belin jud.Covasna.Majoritatea capturilor s-au incadrat in jurul a doua-trei kg,cam mici dar multe ca numar.Exemplare mai mari nu am reusit sa prind,motivul principal a fost ca nu am avut echipamentul oficial la mine si am fost nevoit sa folosesc o serie de improvizati,dar si asa a fost ok.

sigpic

Comentariu

Cat e taxa pe balta asta din Covasna?

Comentariu

Taxa este de 40 ron/zi si se refera la 24 de ore, deoarce pescuitul este permis si in timpul noptii,plus 10 ron separat pentru masina,daca intri cu ea pe balta.Regulamentul actual este urmatorul : poti lua 2 kg caras la zi,crapii se elibereaza si primesti reducere pentru urmatoarea zi sau data cand mai mergi acolo,in functie de cate kg eliberezi.Poti lua si crap,dar contra cost si nu mai mare de doua kg bucata.Pe vremuri aveai o zi gratis daca eliberai un crap de minim 3 kg,dar au schimbat regulamentul pentru ca acum balta este suprapopulata de crap si nu vor ca anumiti pescari sa profite si sa pescuiasca gratis zile intregi.

sigpic

Comentariu

Asta ma deranjeaza .
                        Cum sa nu ii dai omului voie sa ia captura cand la tine galgaie balta de peste ( in cazul tau crap ).
                        Adica dau 40 lei si mai si eliberez cu toate ca tu ai peste cu duiumul in balta.
                        De aceea nu optez eu prea mult pentru baltile private.
                        Cu toate acestea am sa ma duc la o balta privata la Rapa Rosie , aproximativ 20 km de Craiova , unde se permite sa fie luata toata captura indiferent de cit prinzi.
                        Aici merita sa dau 50 lei pe timp de zi si inca 5 lei de persoana cu posibilitatea de a face si un gratar avand totul la dispozitie.

Comentariu

Postat în original de the red passion Vezi post
                          Din acest weekend am hotarat sa incep operatiunea Monstrul de Gandolfo In ultimul timp am alocat o gramada de timp culegerii de informatii despre aceasta locatie,de fapt s-a si observat lipsa mea de pe forum A trebuit sa ma documentez,sa fac tot felul de teste si probe ale unei noi monturi aparute mai recent(Zig Rig),in combinatie cu niste momeli care pentru multi ar parea ciudate...nu stiu de ce dar cred ca pentru locatia respectiva aceasta montura va face legea printre amurul de Gandolfo

sigpic

Comentariu

Si nu ne scrii si noua ce combinatie de momeala folosesti?
                            Sa ai fir intins si pluta la.......adancul apei.

Comentariu

Postat în original de adrian17071979 Vezi post
                              Si nu ne scrii si noua ce combinatie de momeala folosesti?
                              Sa ai fir intins si pluta la.......adancul apei.
                              Grazie adrian referitor la momelile care se folosesc pentru acesta montura...sunt niste momeli artificiale flotante ce imita gandaci,dar poti folosi si altele cu conditia sa fie flotante,pentru ca o montura zig rig este o modalitate de a prezenta o momeala plutitoare la orice adancime in coloana de apa.Deci a trebuit sa fac mai multe teste in piscina la cineva sa vad daca monturile facute prezinta momeala corect.

sigpic

Comentariu

Hey, cel mai bun loc de pescuit e pe lacul Razelm din Tulcea,incercati si va ve-ti convinge !

Comentariu

Procesare...
                                X