Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nu pot oprii caldura la Citroen Xara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Nu pot oprii caldura la Citroen Xara

Salutare!
    Am un Citroen Xsara si dupa gerurile care au fost nu mai pot oprii ventilatorul....merge la maxim,pot schimba gradatia,poate fi cald sau frig,merge aerul,dar treptele de la ventilatie nu mai merg si nici nu poate fi oprit.De ceva timp mi se abureste si geamul parca se murdareste de un abur asa gras,am spalat parbrizul atat eu cat si la spalatorie si dupa ceva timp reapare acea aburire,chiar daca dau drumul la caldura(dezaburire)parca mai rau e si parca se intinde pe geam aceasta aburire.

Tot dupa geruri am constat ca nu-mi mai merge inchiderea centralizata(am dat vina pe bateria telecomenzii),am sa schimb bateria si voi vedea dupa. multumesc mult daca doar cititi mica mea povestioara problematica...va raman recunoscatoare daca aveti si un sfat. Sa auzim de bine!

Problema de la acel abur "gras" ar fi ca radiatorul din bord sa fie fisurat , aburul se intinde pe parbriz si datorita concentratiei de antigel devine gras si greu de indepartat de pe geam. Trebuie verificate racordurile la radiator , sau chiar radiatorul . Sper sa nu fie radiatorul , ca ai de munca acolo, + costuri suplimentare .
    Si daca am inteles eu bine , ventilatorul din sistemul de ventilatie al masini , functioneaza pe cea mai mare treapta si nu-l poti opri ? Daca e asa ... comanda ventilatorului se face printr-ul bloc de rezistente , de aici si existenta a mai multor trepte de turatie . La tine ori s-a defectat acel buton de comutarea a treptelor din bord, ori acel bloc de rezistente. Trebuie sa mergi la un electrician auto, astfel rezolvi si problema inchiderii centralizate.
    sigpic

Comentariu

Multumesc mult!..ai inteles f bine....chiar daca eu nu am fost foarte explicita si nici nu am folosit toti termenii corecti..problema e ca am fost la reprezentanta...mi-a spus ca ma costa 700 lei modulul pt treapta de ventilatie si m-am gandit ca poate cineva s-a mai lovit de acesta problema si stie ce se poate face fara sa fiu nevoita sa platesc aceste "sume" dupa parerea mea mult prea mari.
      Intradevar cred ca radiatorul are o problema si baga ceva grasimos posibil in legatura cu antigelul...aiurea .....ma voi duce la un mecanic ,greu de gasit inziua de azi unul care sa nu fie nesimtit si jepcar...care sa stie cu adevarat meserie...care sa faca si fara sa gandeasca modalitatea de a ma obliga sa revin iar si iar la el si sa ceara multi bani doar pt ca nu ne pricepem la ceea ce face el si e simplu sa faca ceva de mantuiala ca sa ma oblige sa revin la el. sincer multumesc pt sfat si pt rabdare avuta fata de mine in lumea asta atat de repezita si total dezinteresata de a face ceva pt alcineva.

Comentariu

Pai la orice reprezentanta , exista interesul de a jupuii omul. Daca nu ai nici o cunostinta din cercul tau de prieteni/amici care sa-ti recomande un mecanic bun , cred ca o solutie ar fi ca atunci cand mai mergi la reprezentanta sa incerci sa intri in contact cu un mecanic de acolo. De obicei astia mai lucreaza si in particular , nu cer la fel de mult ca la service , si ai avantajul ca stiu ce au de facut. Plus ca sigur iti va rezolva si mecanica si electrica la masina. E doar o sugestie , nu sunt ferm convins ca se va intampla asa. Deduc ca esti fata , si mecanici te considera o prada usoara . No offence !
        Succes.
        sigpic

Comentariu

Cauti un service particular mai bun, vorbesti cu un electrician, se desface modulul si se inlocuieste rezistenta, o da jos si iti spune exact ce sa iei in loc, clar radiatoru e fisurat, trebuie dat jos bordu, dus la lipit si purjat cu solutie de radiatoare..asta e bine s-o faci intr-un service autorizat ( nu reprezentanta, ci service autorizat RAR-sunt multe mult mai bune ca reprezentanta) ca sa ai garantia lucrarii din ce an e masina?
          sigpic

Comentariu

Pana la urma daca ai rezolvat problema sa ne zici si noua care a fost cauza sau cauzele.

Comentariu

Procesare...
            X