Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce anvelope de vara folositi?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce anvelope de vara folositi?

    Aici ne putem conversa cu privire la calitatile si defectelor diverselor anvelope.

    Incep eu prin a intreba colegii, ce parere aveti din auzite, testate, patronate, despre TOYO PROXES T1R (195/50/15). Ce am citit in diferite review-uri pe situri americane, s-ar parea ca ar fi zgomotoase si ar avea peretii laterali moi.

    Astep pareri sau sfaturi.
    16
    Good Year
    31,25%
    5
    Michelin
    25,00%
    4
    Continental
    18,75%
    3
    Toyo
    6,25%
    1
    Yokohama
    0,00%
    0
    Dunlop
    0,00%
    0
    BF Goodrich
    6,25%
    1
    Vredestein
    0,00%
    0
    Debica
    0,00%
    0
    Barum
    6,25%
    1
    Alta marca[Specificati ce anume]
    6,25%
    1
    Ultima editare de PWR; 01.Feb.2011, 02:21.
    sigpic

  • #2
    Anvelope de vara folosesc Michelin Energy. Eu unu am auzit lucruri bune despre anvelopele TOYO in general dar cel mai bine poate sa zica cineva care are masina echipata cu aceste anvelope.
    https://www.facebook.com/www.crisgarage.ro

    Comentariu


    • #3
      Aia e problema, am de ales, la acelasi pret, intre Toyo t1r, Bf Goodrich profiler 2 si alte 2 modele care sunt pe locuri mai codase.

      Eu tot astept feedback.
      Ultima editare de DeLuXe; 01.Feb.2011, 23:28.
      sigpic

      Comentariu


      • #4
        Masina a venit cu Michelin Energy si toata lumea le lauda la momentul respectiv...la fel si eu am numai cuvinte de lauda pentru ele, au mers si doua ierni impecabil, nu numai vara..daca au ajutat la consum cum se lauda ei, nu e chiar relevant...pentru o masina normala sunt perfecte, dar in momentul de fata, cu suspensia sport nu prea isi mai fac treaba bine duse la limita datorita vechimii, corelata cu inaltimea mare a balonului..probabil daca mi s-ar oferi ca idee ceva model de michelin mai late si mai joase, n as sta pe ganduri si as lua, e marca buna..am un toyo pe spate si poate e paranoia, da mereu am avut impresia ca franeaza mai bine acolo
        sigpic

        Comentariu


        • #5
          Deocamdata am pe masina cam de 2 ani jumate un set de Good Year Eagle F1 195/55/15" care se comporta exemplar in rulare atat pe timp uscat cat si umed pe ploaie,aderenta maxima,cand le-am luat stiu ca am dat 300ron/buc.
          La fel de bune ca astea,daca nu chiar mai bune sunt Toyo T1R.

          Comentariu


          • #6
            Mai bune ca astea raport calitate/pret sunt foarte putine, parada spec 2, t1r, prof 2. Ce dimensiune vreau eu, nu am gasit f1/3.

            Mie personal michelin energy si seria perfomanta cica e3a, mi s-au parut oribile, pe apa erau muci, pe uscat erau varza, pe zapada nu mai zic, si odata cu trecerea vremii peste ele, au devenit pericol, drept dovada explozia cu care am incheiat era Michelin.
            sigpic

            Comentariu


            • #7
              La mine masina a venit cu Continental Ecocontact . Nu sunt zgomotoase , iar pe uscat si ploaie isi fac treaba excelent . Cam aduna pietrele , naspa pt. ceilalti participanti in trafic . In schimb , cand da frigul sunt periculoase , se cam intareste guma , si aderenta scade consistent . Iarna pe carosabilul uscat , te descurci , dar se schimba foaia daca este umed .
              sigpic

              Comentariu


              • #8
                am acum pe masina Michelin Primacy HP, sunt excelente, as vrea sa continui numai cu acest model chiar daca sunt un pic cam scumpicele.
                De Toyo am auzit referinte mult mai bune decat BF Goodrich. Eu ti-as recomanda si Firehawk TZ 300 sau Continental PremiumContact 2 (pe acestea le am si pe un Logan si isi fac treaba ff bine), oricum gama e variata si se merita sa iei unul bun chiar daca este putin mai scump, decat un no-name care se toceste imediat.
                C4 Coupe 1.6HDI - 92 cp - Just looking good

                Comentariu


                • #9
                  Michelin Primacy HP la fel ca si colegul sunt cele originale foarte aderente si bune ca si distanta de franare ...stau excelent in curbe....

                  Comentariu


                  • #10
                    Conti Eco Contact 3 si Dunlop Sport 9000
                    Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

                    Comentariu


                    • #11
                      Ce parere ai de BF GOODRICH PROFILER 2?
                      sigpic

                      Comentariu


                      • #12
                        La 215 lei/bucata, sunt parfum
                        Nu am mers cu asa ceva dar dupa profil, par destul de competitive.
                        Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de DARKsid3 Vezi post
                          Conti Eco Contact 3 si Dunlop Sport 9000
                          Pe care din masini le ai montate si care ti se par mai bune?

                          Comentariu


                          • #14
                            Conti Eco3 pe Logan 1.4 si Dunlop pe BMW E90. Fiecare sortiment de anvelope se comporta foarte bine pe masina si puterea pentru care au fost gandite. Iarna sunt schiuri ambele.
                            Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

                            Comentariu


                            • #15
                              nu folosesc anvelope dedicate de vara insa am sa-mi spun punctul de vedere asupra celor pe care le folosesc
                              montana/kormoranurile 185/65/15 , cele mai proaste anvelope EVER...
                              kumho solus(pe logan) 185/65/15, cu toate ca sunt all season(unii oameni sunt sceptici cand vine vorba de all season), isi fac treaba foarte bine , nu exista comparatie cu montana sau kormoranurile cu care vine loganul din fabrica .
                              michelin energy 195/65/15(le am pe citroen c4) , praf, mai e ceva de spus? sunt un pic peste montana cand vine vorba de asfalt uscat .... in rest sunt la fel de varza pe ploaie .
                              pirelli cinturato(le am pe fiat grande punto) p4 175/65/15 , anvelope bune, nu le-am testat pe zapada... insa pe uscat si umed sunt cam la fel de bune ca kumho care le am pe logan .

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X