Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fiat Punto 1.2L

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Fiat Punto 1.2L

Sa fac si eu o mica prezentare la "furnicuta" de zi cu zi care ma scoate din incurcaturi ori de cate ori este nevoie.
    An de fabricatie:1999
    Dotari nu sunt prea multe ( servo , geamuri electrice fata ) insa , consumul si fiabilitatea masinii fac aceste neajunsuri sa treaca neobservat.
    Si totusi acum catva timp am avut si ceva probleme , nu a trebuit sa investesc prea mult dar timpul de reparatie a fost destul de lung.
    Asadar , pompa de benzina a refuzat sa mai duca in circuit benzina catre injectoare la presiunea de 3 bari , un furtun din pompa fiind cauza acestei defectiuni.
    Pe parcurs am sa va mai spun si alte noutati dar cu siguranta nu voi face din aceasta masina un "aspirator " pe strazi deoarece este doar o masina de zi cu zi.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0006.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	92,4 KB 
ID:	49642 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0008.jpg 
Mărime:	78,3 KB 
ID:	49640 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0007.jpg 
Mărime:	99,2 KB 
ID:	49637 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0010.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	564,3 KB 
ID:	49639 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0003.JPG 
Mărime:	334,2 KB 
ID:	49646 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0005.JPG 
Mărime:	518,8 KB 
ID:	49643 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0009.JPG 
Mărime:	487,6 KB 
ID:	49644 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0002.JPG 
Mărime:	391,0 KB 
ID:	49641 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0004.JPG 
Mărime:	366,7 KB 
ID:	49638 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0001.JPG 
Mărime:	370,8 KB 
ID:	49645

Sa o stapanesti sanatos, sau ma rog sotia ta

Imi place ca e intretinuta masina si ce am remarcat...curatenia de la motor...zici ca e noua masina.

Comentariu

Multumim mult.
      Masina este inca tanara daca luam km parcusrsi pana acum , pe bord indicand 130000 km , nu stiu cit de adevarati sunt , insa daca ne luam dupa piesele care sunt pe ea si sunt originale din fabrica , inclin sa cred ca totusi sunt reali .
      Pe mine chiar m-a surprins consumul : afara in jur de 5% iar in oras nu sare peste 7%.
      Cu toate ca sonda lambda trebuie schimbata totusi consumul a ramas foarte bun.
      Cand auzeam de Fiat ma gandeam numai la probleme, in special pe parte electrica si totusi uite ca m-am inselat.
      Urmeaza in scurt timp sa ii schimb kit-ul de distributie cit si pomapa de apa, apoi sa o incalt cu cauciucuri de iarna deoarece legea anul acesta intra in vigoare si trebuie sa ma pregatesc din timp.

Comentariu

Sa o stapaniti sanatosi...am avut si eu un Fiat Punto,dar jtd-m si cu o motorizare mai mare.Probleme cu ea nu am avut,am fost chiar f.multumit...apropo de mitul cu "probleme" electrice/electronice la masinile italiene...mitul a aparut doar din simplul motiv,ca aceste masini pe langa faptul ca au fost rare pe la noi,mai erau (si sunt) dotate serie,cu chestiuni pe care alte Case auto nu le au nici macar optional...asa ca de unde sa stie nea "mecanicul" auto,de ce ramane aprins te miri ce bec prin bord
        Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

Multumim mult .
          Da , ai dreptate , concernul Fiat a evoluat ceva mai repede in plan electronic pe masinile care le produce , insa am dat de o alta problema.
          Ieri s-a rupt suportul de plastic de la distributie , mai bine spus capacul de la cureaua de distributie , atingand cureaua si spre surprinderea mea nu a patit nimic la distributie , insa.......capacul fabricat din doua componente ( partea superioara in care se gaseste si un loc pentru prinderea senzorului de la arborele cotit si partea inferioara care acopera distributia pentru a nu intra noroi sau alte componente exterioare) a cedat trebuind acum sa cumpar altul.
          Pana aici nimic de zis , dar surpriza acum vine....pretul la capacul superior ( care este distrus + clema din plastic care imbina partea superioara de partea inferioara) este de 180 lei si nu exista decat pe original .
          Am sa ma interesez si la dezmembrari si daca nu gasesc nu am decat sa cumpar carcasa noua.

Comentariu

In mod sigur gasesti pe la dezmembrari acel capac.

Comentariu

Deocamdata nu am gasit .
              Este un model mai rar , deoarece este din doua bucati , am gasit pana acum doar dintr-o bucata dar nu se potriveste.
              Cred ca am sa apelez la nou .
              Scump dar nu cred ca am incotro.

Comentariu

Salut! Mai pe seara voi intreba niste amici...sa vad daca pot face ei rost de acel capac,mai ieftin...
                Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

Ok , multumesc mult , raman dator .

Comentariu

Cum merge masinuta? cati km are in prezent?

Comentariu

Deocamdata sta in hibernare.
                      Ieri am dat zapada de pe ea , deoarece nu are cauciucuri de iarna , circul cu Bmw-ul.
                      Prin martie am sa ii schimb kit-ul de distributie cit si pompa de apa ( imi curge ).

Comentariu

Vandut !!!!!!!!!!!
                        Subiectul se inchide .

Comentariu

Procesare...
                        X