Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Modele Fiat Celebre sau Favorite

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Modele Fiat Celebre sau Favorite

    Salutare ,avănd in vedere ca nu prea m-ai este activitate pe secțiune ,propun ca oricine dorește sa posteze cu un model celebru sau favorit.
    Primul model cu care încep,Fiat 4HP,primul model Fiat produs intre anii 1899-1900,motor in 2 cilindri 4,2 cai,cutie manuala 3 trepte fără marșarier,viteză maximă 35 km,consum in jur de 8 litri la 100 km,mă întreb cum o fi să conduci așa o mașină fară volan ,simplă ,ai întoarce capul la toată lumea.


  • #2
    Un stilo aranjat frumos.

    Comentariu


    • #3
      Imi place Fiat-ul Coupe de 220CP, dar cum nu se mai fabrica...trec pe ceva mai actual si mai potrivit cu situatia financiara din zilele de azi.
      Modelul meu actual de fiat este Fiat EVO in 3 usi,desi se cam aseamana cu Punto.
      Mi-ar place sa am unul si sa fie diesel 1.300cc de 90cp.

      Comentariu


      • #4
        Daca e vorba de ceva celebru. Cand eram eu ciutan, imi placea la nebunie un Fiat , micut rau , veneau turisti straini pe litoral cu el.. Nu-i stiu exact denumirea , dar la vremea lui avea un consum de invidiat . Motorul parca era montat in spate , iar ca forma aducea cumva cu Lastunul , made in RO.
        Am sa mai rascolesc net-ul , poate gasesc dracia aia de masinuta.
        sigpic

        Comentariu


        • #5
          Cred ca la Fiat 126 fabricat si in Polonia sub licenta te referi,
          Fiat 126 - Wikipedia, the free encyclopedia

          Comentariu


          • #6
            Da Dane, de asta vorbeam. Ce necioplit arata acum, si atunci imi placea tare mult. Defapt e o drujba cu roti si volan .
            Scuze , dar deabia acum am vazut ca ai raspuns la topic.
            sigpic

            Comentariu


            • #7
              De fiat 500 abarth nu zice nimeni (500 old) masina care venea cu imposibilitatea inchiderii portbagajului.

              sigpic

              Comentariu


              • #8
                Chiar nu stiam de caracteristica asta,cam mare defect e daca nu se poate inchide portbagajul ca e o tinta mai usoara pentru hoti.

                Comentariu


                • #9
                  Singurul de la FIAT,care mi-a placut pana acum este STILO.

                  Comentariu


                  • #10
                    Fiat 500 "Topolino"

                    Un model celebru este acest Fiat 500 "Topolino",nascut dintr-o idee a lui Benito Mussolini prin anii "30 cand a considerat ca trebuie sa-i motorizeze pe italieni cu o masina pana in 5000 de lire.Idee cu un mare impact propagandistic...proaspat ales prim ministru,Hitler l-a convocat pe Ferdinand Porsche cerandu-i să faca o mașina pana intr-o 1000 de marci...asa a aparut si faimoasa masina cu numele "Maggiolino".

                    Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

                    sigpic

                    Comentariu


                    • #11
                      Modelul favorit Fiat este Barchetta de unde si achizitia de acum doi ani! Mai ales primele modele care au caracter din plin!
                      Multi au zis ca trebuia facut design-ul de italieni, japonezii sa faca electronica si nemtii sa o construiasca dar...e 100% Made in Italy! Caroserierul Maggiora a facut minuni!
                      Si la interior simti ca e ruda cu Ferrari si Maseratti! Aceleasi guri de aerisire, schimbator, scrumiera, ceasuri de bord Veglia Borletti etc...
                      Nu am o sufragerie indeajuns de mare ca o luam in casa sincer!

                      Fiat Barchetta MK1 Rosso Corsa

                      Comentariu


                      • #12
                        This

                        Fiat passion
                        Fiat Punto Mk*2

                        Comentariu


                        • #13
                          Modelele preferate: Fiat Grande Punto , Fiat Punto , Fiat Croma ( in anii 90 era un model foarte fiabil ) .

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X