Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Top Gear

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Top Gear

    Emisiune de divertisment, show auto, sau un pic din amandoua?
    sigpic

  • #2
    Emisiune de divertisment pe baza industriei auto. Obiectivismul la Top Gear nu exista, deci nu poti folosi drept etalon, comparatiile si performantele intre diferite tipuri de masini.
    Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de DARKsid3 Vezi post
      Emisiune de divertisment pe baza industriei auto. Obiectivismul la Top Gear nu exista, deci nu poti folosi drept etalon, comparatiile si performantele intre diferite tipuri de masini.
      Poate ca exista ceva obiectivism atunci cand pilotul desemnat de ei le are pe mana si stabileste timpii respectivi. Nu?
      Chiptuning si Remapari DIMSPORT
      sigpic

      Comentariu


      • #4
        Este o probabilitate. Problema e ca exista multe necunoscute: Stig pot fi o duzina de piloti, se pot "lucra" timpii in functie de cerintele economice, de publicitate, etc. Daca s-ar fi organizat intr-un cadru oficial cu arbitri, da, dar cativa cameramani, un pilot "anonim" si trei prezentatori comici, nu-mi da o prea mare incredere . Emisiunea e reusita, oricum, dar nu luat litera de lege ce zic aia.
        Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

        Comentariu


        • #5
          Stig este un singur pilot nu este o duzina. Confirmarea acestui fapt este ca fostul Stig a fost deconspirat ca fiind Ben Collins.

          Citez: " "Aceasta este o victorie a libertatii de expresie. Ben Collins are sa ne spuna o poveste foarte frumoasa despre ultimii sai sapte ani ca Stig, o poveste ce va atinge mult mai multa lume decat fanii automobilismului.", se arata in comunicatul remis de editura Harper Collins.
          Ben Collins are 35 de ani si il intruchipeaza pe The Stig din 2003. Pilotul britanic a concurat de-a lungul timpului in curse de FIA GT3, Le Mans sau Formula 3, iar in 2003 a cucerit titlul in ASCAR, competitie redenumita ulterior VSR V8 Trophy.Cartea se va numi "Omul in costum alb" si va aparea pe 16 septembrie."

          Noul Stig ales este de asemenea un singur pilot si a "luat nastere" in episodul special de Craciun al Top Gear de anul trecut.
          Chiptuning si Remapari DIMSPORT
          sigpic

          Comentariu


          • #6
            Corect, asta vroiam sa zic si eu, chiar nu tot ce zic ei acolo trebuie luat ca atare,si plus de asta am observat ca ridica atata in slavi masinile lor(Aston Martin,Jaguar,Lotus,TVR,Bentley,Land Rover,Range Rover,Mini,etc)...de parca mai bune ca alea nu exista in lume,asta nu-mi place la ei ca nu recunosc realitatea si fac misto de masini foarte bune care sunt cu multe peste tot ce au ei(ca brand auto) si care mai sunt si al naibii de scumpe.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de CT84LEU Vezi post
              Stig este un singur pilot nu este o duzina. Confirmarea acestui fapt este ca fostul Stig a fost deconspirat ca fiind Ben Collins.

              Citez: " "Aceasta este o victorie a libertatii de expresie. Ben Collins are sa ne spuna o poveste foarte frumoasa despre ultimii sai sapte ani ca Stig, o poveste ce va atinge mult mai multa lume decat fanii automobilismului.", se arata in comunicatul remis de editura Harper Collins.
              Ben Collins are 35 de ani si il intruchipeaza pe The Stig din 2003. Pilotul britanic a concurat de-a lungul timpului in curse de FIA GT3, Le Mans sau Formula 3, iar in 2003 a cucerit titlul in ASCAR, competitie redenumita ulterior VSR V8 Trophy.Cartea se va numi "Omul in costum alb" si va aparea pe 16 septembrie."

              Noul Stig ales este de asemenea un singur pilot si a "luat nastere" in episodul special de Craciun al Top Gear de anul trecut.
              A mai fost o data "deconspirat" Stig ca fiind....M Schumacher
              Miturile in care credem au tendinta de a deveni realitate

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de PWR Vezi post
                ridica atata in slavi masinile lor(Aston Martin,Jaguar,Lotus,TVR,Bentley,Land Rover,Range Rover,Mini,etc)...de parca mai bune ca alea nu exista in lume
                Acum sa ne ierte Dumnezeu, dar nici rele nu sunt ... eu nu am vazut sa ridice in slavi nici un range rover, tvr, sau mini, de cand au fost cumparati de rusi respectiv bmw, din contra. Si Aston, Jaguar, Lotus,Bentley ... fara suparare ...
                Este si o infima nota de subiectivism, se mai intampla sa fie si seriosi la anumite comparatii.
                sigpic

                Comentariu


                • #9
                  Inseamna ca nu am vazut aceleasi episoade din emisiune.
                  De exemplu era o comparatie dintr-e un Jaguar XKR(nu stiu daca este exact modelul asta) si un BMW M6 si un Mercedes Coupe AMG...si Jaguarul(masina foarte grea.exagerat,,peste 1,7 tone) avea un amarat de motor aspirat 4.2L care scoatea 380CP(luat de pe audi parca)...ce veleitati sportive sa aiba masina asta...se compara cu M6(peste 500CP), la fel si Mercedes-ul...ziceau ca Jaguarul e mai nu stiu cum...o vrajala, ii da ceata BMW-ul si Mercedes-ul...masini care sunt in aceeasi clasa cu Jaguarul.
                  Abia acuma vad ca sau trezit si cei de la Jaguar sa mai puna ceva CP pe modele XK(bagand turbina pe ele). http://www.jaguar.com/gl/en/#/r/r_specifications

                  Comentariu


                  • #10
                    Absolut de acord, ei au zis ca e mai stilat, mai classy, desi sunt in aceiasi clasa, nu poti compara un jaguar, mai ales xk, cu amg, si M din punct de vedere al performantelor. Chiar au zis, in emisiunea aia ca e puturoasa, ca nu se simte precum se aude, si la sfarsitul emisiunii, au adaugat ca motorul de pe xk, ar face casa buna cu o firma de tuning pentru un plus de putere.
                    sigpic

                    Comentariu


                    • #11
                      De acord cu Darkside...la noi n-o putem considera decat emisiune de divertisment pentru ca sfaturile lor, obiective sau subiective, nu se aplica pietei auto din Romania..si cei cativa care detin cateva din modelele prezentate de ei, la ora cand se difuzeaza sunt prin cluburi...poate prin UK au ceva relevanta, tinand cont ca la ei cam asta e cerinta de benzinare puternice...Nu cred ca cineva tine cont de Top Gear la achizitia unei masini, fiind ea si High Performance...au renuntat la partea asta in favoarea celor de Fifth Gear.
                      sigpic

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu stiu, dar am impresia ca se face caterinca de anumite masini. In primul rand fff rar am vazut sa discute de masini de duzina daca pot spune asa , masini care si le-ar permite oricine. Tot fac fel de fel de teste cu masini scumpe , si nu le vad rostul. Iar proiectele alea ale lor cu transformari si modificari , sunt neinteresante . Parerea mea.
                        sigpic

                        Comentariu


                        • #13
                          Proiectele alea ale lor sunt total divertisment si caterinca. In nici un caz e pe bune tu chiar te pregateai sa inveti ceva? Singura oara cand si-au batut capu sa faca ceva, a fost cand au incercat sa faca hidiosu ala de reno, sa scoata timp asemanator cu evo 10.
                          sigpic

                          Comentariu


                          • #14
                            Emisiune de divertisment, pana la urma prin asta s-au diferentiat de emisiunile "tip" din domeniul auto.Nu trebuie luate prea mult in serios comentarile despre masinile prezentate, pana la urma sunt subiectivi, isi spun propriile pareri.

                            Comentariu


                            • #15
                              un pic din amandoua, tipii-s amuzanti in fiecare emisiune
                              I don`t drive fast, I just fly low!
                              DDK Photography
                              sigpic

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X