Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce tampenii ati facut la volan

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce tampenii ati facut la volan

Propun sa discutam pe acest thread despre prostiile pe care le-am facut de cand conducem. Fiecare dintre noi a fost "galma" in spatele volanului si sigur i-a ramas intiparit evenimentul in minte. Am baut prea mult si ne-am urcat la volan, am cazut in penibil sau pur si simplu era sa ne omoram cu masina ...sa ne recunoastem ca la spovedanie greselile!! Bagati fratilor!

Incep eu ca sa si sparg gheata si incep cu ceva proaspat...vineri ma intorceam spre casa din Bucuresti spre Ploiesti, pe DN1 si mi-au venit piticii, i-am dat a3-a tare...6500 - 7000 rpm si am schimbat 4 din short shifter impinsa cu tranc! Din cauza carosabilului umed, conducatorul autovehiculului marca BMW a pierdut controlul directiei de mers, balanganindu-se pe bada 2 ca un caine fugarit si din cauza dibaciei extraordinare(adica ingerul pazitor cu mana pe volan) a redresat automobilul si a ajuns acasa. Ca sa va faceti o idee, capat treapta 3 inseamna la mine 140 la ora. Prietena mea era in masina din spate si acasa mi-a zis ca s-a vazut super si ca i-a placut... eu nu sunt de acord cu ea. Mie nu mi-a placut cum s-a vazut din unghiul meu.
    Ultima editare de PWR; 31.Jan.2011, 11:45.
    Chiptuning si Remapari DIMSPORT
    sigpic

Vezi invatare de minte...pe carosabil umed sa numai mergi la blana,chiar daca ai anvelope noi.

Comentariu

Hai sa bag si eu una , chiar daca-i din iarna trecuta . Prostia incepe undeva inainte de Craciun, si cu ambitia sa fac un drum la tara undeva in Oltenia, in plina iarna si cu gume de vara . La iesire din Faclia imediat dupa curba aia, a iesit din peco o duba care nu putea inainta deoarece sub stratul de zapada era polei. Eu ce m-am gandit hai sa nu-mi pierd demarajul , de ce sa ma opresc in spatele lu asta cand pot sa-l depasesc . Zis si facut , dar cand a inceput dracia mea de masina sa danseze de spate... nu am mai putut sa o opresc decat dupa o pirueta de toata frumuseta , si incercand sa evit tamponarea cu unul care venea regulamentar pe banda lui din contrasens. Am iesit frumos de tot in decor , cazand cu partea dreapta a masini in santul care era plin cu zapada , spre norocul meu chior . Masina nu are nimic, si nimeni n-a patit nimic, dar sunt convins ca tipul ala care venea de pe contrasens .... a facut ochii cat cartoful .
      Am scoso din sant si mi-am vazut de drum , si am ajuns la destinatie fara probleme.
      Ca o concluzie , nu faceti prostia sa mergeti iarna fara gume de iarna, si nu intrati in depasire decat cu prudenta.
      P.s. - cred ca comentarii de genul : vezi daca.... , acum te-ai invatat minte ..... , nu isi au rostul . Cu stima domnilor.
      sigpic

Comentariu

Desi multi ar zice ca merg riscant ca Senna bag si eu doar una. Acum 2 ani, varianta ovidiu, cat inca mai mergea sa ii dai putin, blana, 140, sant cat mine in fata pe directia mea de mers, am evitat, dar nu inainte de a pune masina lateral pe strada ... urmata de un stanga dreapta, stalp - gard - stalp - gard - pom - sant, ma si vedeam in ele, frana nu tinea, pentru ca era drum foarte denivelat, dar, ca si mai sus, ingerul pazitor cu mana pe volan, si cu reusita de a intra treapta 2, am indreptat masina pe banda mea de mers cu 2 secunde inainte sa treaca un tir de 30 tone pe langa mine. Pagube, o bieleta facuta franjuri, si o aparatoare de noroi pierduta pe undeva, 50 metri de cauciuc pe asfalt. Am tinut minte acest unic eveniment la limita limitei din viata mea, deoarece aveam masina plina.

Invataminte: conduceti altfel cand aveti viata altora pe mana.
        sigpic

Comentariu

Eu am taiat fata unui taximetru,si aveam si ceva viteza,n-a fost foarte grav,dar tipul s-a speriat si a tinut sa-mi arate cata ,,cultura generala ''poate sa aiba...evident a injurat furtunos.

Comentariu

Una din prostiile care le-am facut a fost pe la 18 ani cand abia am luat si eu permisul, eram la bunica mea la tara si avand pe vremea aia o dacie 1410 am zis sa o conduc ca la raliu pe acolo,stiu doar ca apucasem sa ii dau a-3-a si aveam vreo 70km/h unde intr-o curba care o luam lejer cu viteza aia...era o adancitura serioasa de vreo 15 cm adancime...si din ce mai tin minte am incercat sa o evit(eu avand si niste covoare pe bancheta din spate destul de grele(cred ca peste 100kg)....masina a derapat(fiind si pietris pe jos) si s-a rostogolit de vreo 2 ori apoi s-a oprit pe margine...in iarba,masina s-a ales cu plafonul turtit pe colturi iar eu am scapat doar cu cateva zgarieturi in palme si asta pentru ca am avut centura pusa.
            De atunci conduc foarte incet pe drumuri de tara.

Comentariu

Toate... si nu regret nimic > k nu m-au prins copoii
              Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos decat plasticele de ultima generatie

Comentariu

Timp să am. NU știu dacă sunt prostii sau nu, dar am avut multe momente delicate.

Hai cu X3-ul vreo 2. Merg tare în grup pe Dealul negru (3 eram BMW-uri), eu mașina 2. Sunt niște locuri cu 2 benzi care se mai și termină. În fața primului s-a băgat un TIR, de pe contrasens venea TIR. De obicei eu nu rup frânele, mă duc în lateral unde am loc, dar acolo nu era loc de nimic. Am frânat maxim posibil și am oprit la fix. Nu cred că intra un deget între mine și cel din față. Nici cu Golful, nici cu Foresterul n-aș fi oprit la timp. A fost clar un noroc.

Altă pățanie, pe ploaie, după Brașov, zona Padurii Bogatii că e acolo. Într-un viraj m-am dus eu de-a latul vreo 15-20m, pentru ca 2-3 curbe mai târziu un prieten să ajungă în șanț. Eu am avut inspirația să pun mașina spre interior și să am mai mult spațiu, el a fost din prima la exterior și nu a avut unde să se redreseze.

București, ud pe jos în urma stropitului cu rahat din Dâmbovița, nu aveam cine știe ce viteză, trecere de pietoni la o distanță destul de mare, mașini oprite. Am vrut să frânez ușor inițial, dar sanie m-am dus și atunci am accelerat, l-am evitat lateral pe cel din față pe partea dinspre care venise pietonul și deja trecuse. Dacă țineam să pun frână în continuare, intram în plin în cei opriți. Am un prieten care a făcut daună totală pe o stropire din asta în București.

Accidente n-am făcut, dar chestii din astea au fost multe. În București au intrat în mine în schimb 5 femei până acum. La trecere de pietoni din spate, una a trecut pe roșu, una mergea cu spatele în intersecție, una când a intrat în parcare, una când a întors.

Comentariu

Drum lung de vreo 10 km proaspat asfaltat...drept...tzava cum imi place sa ii zic,accelerat,viteza 230,era intre 2 localitati,se gaseste unu de pe un drum lateral sa imi taie calea cand eram la 200m de el...din fata trafic...pe o fractiune de secunda am analizat optiunile.nu puteam sa franez ca il luam in plin,sa ies in decor nu era o optiune...noroc ca a vazut unu din fata a incetinit si am reusit sa ma strecor intre asta ce mi-o iesit in fata si cel de pe contrasens...in tot acest timp am accelerat mai tare,urcasem la 240....nu vreau sa-mi imaginez ce pateam daca franam.

Iarna,numai ce se topise putin zapada,drum drept,la un moment dat un pod...cu 20 cm mai inalt decat soseaua....era umed...aveam vreo 160...cand am intrat pe pod s-a ridicat caroseria ca rotile au ramas pe pamant....pe fata cauciucuri de iarna pe spate de vara...cand s-a lasat caroseria mi-a fugit curu intr-o parte,m-a aruncat pe contrasens,au intrat toate sistemele de siguranta posibile,n-am mai putut sa franez,sa accelerez sa virez pentru vreo 2 sec,noroc ca era drumul liber...in final m-am redresat.

Comentariu

Am si eu una , pe 23 decembrie ma grabeam spre tara ca se taiase porcu fara mine, sa apuc sa mananc sorici proaspat , ieseam din oras , panta cu serpentine la 90 de grade, pe 2 benzi si denivelate.Urcam pe banda a doua cu a 3 a la 110 , asfaltul era uscat dar cu nisip si sare , am vrut sa adopt stilul "Titi Aur" sa iau curba pe interior dinspre exterior, am intrat pe banda 1 , si a inceput sa mi fuga spatele,am incercat sa redresez dar drumul era prea stricat si continua sa mearga de-a latul cu mine pe contrasens catre un logan, care spre norocul meu cobora cu 30 km/h si a reusit sa franeze si usile mele s-au oprit la 2 metrii de botul loganului. Omul s-a inchinat, mi-am cerut scuze, si am oprit 5 km mai departe intr-o parcare pentru a fuma o tigare si a-mi spune rugaciunea de multumire...

Comentariu

Ce noroc pe capul tau Cataline, de asta e bine iarna sa mergi foarte prudent...pe gheata,nisip...nu prea mai ai cum sa controlezi masina.

Comentariu

Eu nu prea am tampenii facute la volan,cu toate ca au fost ceva ocazii cand as fi putut face,dar m-au ajutat mult sistemele electronice de control ale masinii.In schimb ma pot lauda doar cu cateva opriri la plecarea din loc,in cateva situatii mai delicate...
                        Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

La 4 dimineata ma plimbam prin oras... vad un sens mare giratoriu, ma uit fata spate stanga dreapta nimic.. atunci ii bag tare 2->1 blana 5500rpm - 6000rpm -->2 + frana de mana si m-am urcat pe sens.. am plecat pe contra sens sa ajung mai repede intr-un loc nepazit de camere si in 10 minute ajunsese si politia... Mai sunt cateva dar poate pe viitor de dazvalui
                          My special girl... Is my car.
                          sigpic

Comentariu

@Ibiza cum te plimbai tu la 4 dimineata pe strazi publice fara permis? Poate te oprea careva la control.

Comentariu

Postat în original de z20let Vezi post
                              Drum lung de vreo 10 km proaspat asfaltat...drept...tzava cum imi place sa ii zic,accelerat,viteza 230,era intre 2 localitati,se gaseste unu de pe un drum lateral sa imi taie calea cand eram la 200m de el...din fata trafic...pe o fractiune de secunda am analizat optiunile.nu puteam sa franez ca il luam in plin,sa ies in decor nu era o optiune...noroc ca a vazut unu din fata a incetinit si am reusit sa ma strecor intre asta ce mi-o iesit in fata si cel de pe contrasens...in tot acest timp am accelerat mai tare,urcasem la 240....nu vreau sa-mi imaginez ce pateam daca franam.

Iarna,numai ce se topise putin zapada,drum drept,la un moment dat un pod...cu 20 cm mai inalt decat soseaua....era umed...aveam vreo 160...cand am intrat pe pod s-a ridicat caroseria ca rotile au ramas pe pamant....pe fata cauciucuri de iarna pe spate de vara...cand s-a lasat caroseria mi-a fugit curu intr-o parte,m-a aruncat pe contrasens,au intrat toate sistemele de siguranta posibile,n-am mai putut sa franez,sa accelerez sa virez pentru vreo 2 sec,noroc ca era drumul liber...in final m-am redresat.
                              Asa ca o poveste e interesant, da, no offense, inconstienta la maxim....
                              sigpic

Comentariu

Procesare...
                              X