Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ford Focus 2 Break / Hatchback

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ford Focus 2 Break / Hatchback

    Buna seara,


    Dupa indelungi cautari m-am (aproape) decis asupra acestui model.

    Ce parere aveti despre motorizarea 1.6 la o varianta

    break Ford Focus diesel din 2009 - masina second hand din Timis - 1633552

    si ce parere aveti in general despre Ford Focus (facelift) Se merita investitia? La ce ar trebuii sa fiu atent?

    Multumesc pentru indrumari!

  • #2
    Te referi la 1.6 benzina sau diesel?
    La greutatea masinii motorizarea diesel este ideala, are cuplu trage bine, consum mic raportat la greutatea masinii.

    Comentariu


    • #3
      diesel......de la multi am auzit ca sunt fiabile dar nu am cunoscut pe nimeni care conduce una. Eu as vrea sa o cumpar mai mult pentru deplasari in afara. Credeti ca e buna pentru drum lung, adica in depasiri sa nu ma lase la greu. MULTUMESC.

      Comentariu


      • #4
        Un diesel la aceeasi CP cu un benzinar se descurca mai bine pe depasiri(mai ales cand e masina incarcata), diesel asa cum am spus si mai sus are cuplu mult mai mare ca un benzinar, nu degeaba li se spune "unelte agricole/tractoare).
        Deci daca vrei sa o folosesti pentru deplasari lungi, diesel-ul este masina ideala.
        Plus de alta e motor mic(1600cc) platesti taxe mici pentru masina, si ca o comparatie dintre benzina si diesel la aceeasi motorizare avem asa:
        - benzina 1.6 in oras, in jur de 10% si afara cam minim 6% daca mergi cu 90 km/h constant.
        - diesel 1,6 (90 sau 109 CP), in oras in jur de 6% si extraurban 4% la 90 km/h si aproape 5% la 120 km/h.

        La Focus 2 de 1.6 benzina, in afara de problema cu clapeta de acceleratie si asta cazuri rare in rest sunt ok.
        Per total sunt masini bune modelele de la Ford in special Focus si Mondeo, stau foarte bine la directie si suspensie.

        Comentariu


        • #5
          Dar intre break si hatchback care are fii mai ideal? Hatchback-ul nu ar fii mai usor? cat despre loc de bagaje si hatchback-ul are portbagaj destul de mare.

          Si o ultima intrebare Ford Focus are frana pe spate pe disc sau pe tambur.?..stiu ca e intrabare de noob si recunosc ca sunt cam in necunostinta de cauza.

          Multumesc!

          Comentariu


          • #6
            Eu prefer varianta Hatchback, e mai usor de parcat, mai usoara(consum mai mic), acum fiecare cu nevoile lui, daca stii ca vei cara obiecte voluminoase sau multe bagaje atunci varianta break e mai buna.
            Focus 2 are discuri si pe rotile spate + suspensie independenta pe puntea spate.

            Comentariu


            • #7
              Totusi o motorizare 1.6 ,motorina pe un break nu face masina oarecum lenesa?

              Ma refer la acest model de pe auto.ro

              Ford Focus diesel din 2008 - masina second hand din Cluj - 1657266


              Din pacate hatchback-ul este unpic peste buget.

              Comentariu


              • #8
                Nu e deloc lenes, sunt 109 CP suficienti chiar si pentru 1400Kg, daca vrei sa faci raliu pe sosea alegi o motorizare de 2 litri, dar o motorizare mai mare face masina sa fie mai scumpa la achizitie, consumul e putin mai mare, taxele mai mari.
                Eu zic ca pentru ce vrei tu si pentru un stil de condus normal 109CP dintr-un diesel sunt suficienti, gandeste-te ca ai un cuplu imens de peste 250nm, iar ca sa-ti faci o idee asa cu plecare de pe loc pana la 100km/h are nevoie de aproape 11 secunde, eu zic ca e chiar decent, trage binisor masina.

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri!

                  Comentariu


                  • #10
                    Stai putin, tu ce vrei de la masina asta pentru ce o cumperi ? pentru viatza de zi cu zi sau ai planuri cu ea in materie de facut $$$ ?
                    Eu nu as da 6000 euro pe o astfel de masina in primul rand ca arata oribil ca design exterior (parere personala) de ce neaparat vrei caravan? la banii astia iei un audi a4 caravan.
                    BMW E46 318i

                    Comentariu


                    • #11
                      @Tudor P.- Un astfel de model in alte tari din vest este mult mai ieftin.
                      Masina nu este rea .
                      Consuma destul de putin , este destul de incapatoare , are destule optiuni pentru un confort sporit .
                      Am vazut un comentariu la tine : Totusi o motorizare 1.6 ,motorina pe un break nu face masina oarecum lenesa?
                      Nu , nu este lenesa si iti scriu din propria experienta .
                      Am condus un astfel de model dar nu break si pot scrie ca este ideal in raportul putere/ greutate ( atentie : nu in sarcina maxima de greutate ) .
                      In plus are intercooler care isi face pe deplin datoria si o turbina care te ajuta in situatii critice.
                      Ce te indrum , gandeste-te la achizitia ei din Germania , Austria sau tarile din vest si ai sa observi diferenta la pret cit si intretinerea ei fara " fardat , rujat , machiat " de catre vanzator.

                      Comentariu


                      • #12
                        imi iau un audi a4 vechi sau prind o castana care dupa o luna incepe sa imi arate de ce a costat asa de putin. Un audi a4 break incepe de la 7000euro. De unde mai ai si o imatriculare de facut + cheltuiele aferente...aaa si mai tarziu probabil sa iti faci griji cand isi vor arata coltii cei 190 de mii de km - alte cheltuieli. Nu am fondurile necesare ptr un audi a4 care sa fie si calitativ.

                        Comentariu


                        • #13
                          La ce te referi cand spui --nu in sarcina maxima de greutate?Multumesc

                          Comentariu


                          • #14
                            Portbagaj plin si 5 pasageri in masina , nu stiu cum se comporta cu sarcina tractabila ( remorca pana in 750 kg ) .
                            Pot sa iti spun cat costa revizia anuala efectuata la reprezentanta Ford, aici la Craiova , facuta acum 2 saptamani la un asemenea motor : 800 lei - schimb ulei , filtru ulei , filtru motorina si filtru cu polen pentru clima .
                            Atentie : Se poate efectua o garantie anuala sau 15000 km rulati anual ,pretul fiind de 99 euro , in care beneficiezi de garantie la piesele de schimb achizitionate de la ei cit si manopera 0 plus transportul pe platforma pana la cea mai apropiata reprezentanta pe tot teritoriul Romaniei .

                            Comentariu


                            • #15
                              Vezi ca vinde cineva pe forum un Ford Focus 2 break si diesel aici http://www.supercars.ro/forum/vanzar...dci-109cp.html

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X