Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vopsea sau colaj?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vopsea sau colaj?

Buna ziua, am si eu o intrebare:
    As vrea sa schimb culorarea masinii,sa o fac dintr-un albastru inchis intr-un albastru blue sky. Am vazut ca este mai rentabil sa o colez decat sa o vopsesc, dar nu prea stiu nimic despre colaje si habar nu am cat rezista. Merci!

Salut.
    Optez pentru vopsit.
    Este mult mai rezistent .

Comentariu

Nu e deloc rentabil, poate doar provizoriu, daca vrei s-o vezi mai repede in culoarea dorita..altfel, strange bani si vopseste-o ca lumea...in functie de masina, un vopsit integral ca lumea, cu tot cu praguri sa nu se vada cand deschizi usa si astea, e undeva in 2500 de ron, la mine la munca, vad ca esti din constanta..cu siguranta vei gasi mai ieftin, da e vorba de calitate...
      sigpic

Comentariu

Un colant tine si 4-5 ani...exemplu e DUH. (cam asa arata autocolantul dupa 3-4 ani cat are, nu are bule, nu s-a jupuit...)
        Fișiere atașate
        I don`t drive fast, I just fly low!
        DDK Photography
        sigpic

Comentariu

Postat în original de sanchez Vezi post
          Buna ziua, am si eu o intrebare:
          As vrea sa schimb culorarea masinii,sa o fac dintr-un albastru inchis intr-un albastru blue sky. Am vazut ca este mai rentabil sa o colez decat sa o vopsesc, dar nu prea stiu nimic despre colaje si habar nu am cat rezista. Merci!
          Aici depinde numai de tine, de ceea ce vrei de la aceasta schimbare si mai ales de bugetul pe care esti dispus sa-l atribui. Daca nu te grabesti si vrei cu adevarat sa faci o schimbare calitativa alege vopseaua pentru ca are o perioada de garantie mai mare decat colantul, asta ar fii principalul avantaj. Vopsirea completa ar fii cum a spus si colegul Geo in jurul a 2500 lei.
          In ceea ce priveste colantarea are si ea o parte buna pentru ca alegand un material mai gros si calitativ poti duce garantia lucrarii pana la 10 ani, cunosc personal cazuri de genul asta si pot spune ca totul e ok. La colantare exista riscuri cum ar fii exfolierea, decolorarea etc. Un pret pentru o colantare calitativa ar fii undeva la 1000-1200 lei deci undeva la jumatate fata de vopsea!
          Acum tu analizezi si gandeste-te ce ti-ai dori
          In progress 1st 206+

Comentariu

Ok, deci ramane vopseaua, dar mai trebuie bani asa ca..am ce face. Culoarea de mai sus dar numai ca metalizata o vreau cum este masina din imagine(bmw seria 3 cred), si dupa sper sa pot sa ii pun si niste jante albe spitate pe 17'' .
            Ce credeti??am un ford mondeo 2.0 TDCI din 2005, nu am mai vazut nici unul vopsit cu aceiasi culoare dorita de mine dar cred ca arata fantastic!

Comentariu

Poate dupa ce ai facut schimbarea pui si niste poze sa vedem si noi cum a iesit.

Comentariu

Procesare...
              X