Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Somnul de noapte, cate ore dormiti?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Somnul de noapte, cate ore dormiti?

    O noapte de nesomn are același efect asupra sistemului imunitar ca un stres fizic, arata un nou studiu din Olanda

    In cadrul studiului, la bărbații care au fost in permanență treji timp de 29 de ore, s-a evidențiat o creștere a nivelului de celule albe numite granulocite. Și, în timp ce nivelul acestor celule albe din sange, de obicei, variază pe parcursul unei zile normale, acest ritm s-a pierdut in timpul privarii de somn, au spus cercetatorii.

    Voi cate ore dormiti pe noapte si in ce interval?

    Se spune ca barbatii dorm in medie 6 ore pe noapte, femeile 7 iar prostii 8 sau mai multe

  • #2
    Parerea mea!
    Trebuie să-ți stabilești singur un program de somn pe care să îl respecți pe cât posibil. Rutina în acest caz este mai mult decât indicată. Nici prea puține ore de somn, dar nici prea multe nu te vor ajuta să funcționezi la capacitate maximă. Potrivit specialiștilor, sub 6 ore de somn pe noapte sunt prea puține, iar mai multe de 9 ore sunt prea multe. "Orele necesare pentru somn variază de la persoană la persoană, însă statisticile arată că în general fiecare avem nevoie de 7-8 ore de somn. Sub 6 ore sau peste 9 ore de somn în cazul persoanelor adulte sunt asociate cu dereglarea metabolismului și cu probleme la nivelul inimii"
    bebeluși (sub 11 luni): 14-15 ore de somn;
    copii (1-2 ani): 12-14 ore de somn;
    preșcolari: 11-13 ore de somn;
    școlari: 10-11 ore de somn;
    adulți: 7-8 ore de somn (adolescenții au nevoie de puțin mai mult)
    persoane în vârstă: 7-9 ore de somn.

    Comentariu


    • #3
      de obicei ma prinde maxim 22:30 treaz,la ora 5:30 maxim 6 sunt in picioare,acum depinde mult si de ce faci in timpul zilei,ce servici ai,ce efort depui

      Comentariu


      • #4
        Cam 8 ore ar fi ideal daca am dormi pe/zi.
        Eu in general cam 8-9 ore/zi, acum fiecare doarme si in functie de ocupatie, de serviciul care il are,etc.

        Comentariu


        • #5
          Daca nu dorm 9-10 ore parca nici nu ma odihnesc cum trebuie.
          Am si la munca un program aiurea unde uneori scap la 2 dimineata.

          Comentariu


          • #6
            In general eu dorm 6 - 7 ore pe noapte,8-9 foarte rar...curios insa cum se face ca as dormi in cursul saptamanii pana pe la 8 -9 dimineata,dar Duminica sau cand am liber chiar daca stau si hacheresc pana tarziu in noapte,la ora 6 dimineata sunt in picioare,de fapt la ora aia sunt deja afara pe rampa la o cafea si o tigara
            Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

            sigpic

            Comentariu


            • #7
              In general in weekend se doarme mai mult, in special cei care nu muncesc si in weekend.

              Comentariu

              Procesare...
              X