Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii despre statii CB.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Discutii despre statii CB.

Pe langa detectoarele de radar,care inca isi mai fac treaba, cateodata,din masina nu ar trebui sa lipseasca statia radio CB.Fie ea si cu functii putine,ieftina,de putere si cu antena mica,statia radio a inceput sa prinda teren.

Sunt foarte utile aceste statii CB la bordul masinii...in special in evitarea radarelor, nu-mi la ele doar ca au antena aia mare...parca exagerat de lunga.
    Mi-ar place sa am ceva de genu dar sa fie cu antena micuta,eventual daca as putea sa o leg pe aceeasi antena cu ce-a a masinii .

Comentariu

Pai se poate folosi si o antena mai micuta,bineinteles pierzi la capitolul performanta.Nici eu nu sunt adeptul antenelor foarte lungi,folosesc una de 90cm.Pana nu demult am avut una de 30 cm si era satisfacatoare.Acum din 10 masini cu care te intalnesti,2-3 au statie,nu iti trebuie sa comunici pe distante lungi,2-3 km sunt de ajuns.Ce castigi daca vb cu unul la 20 de km si intre timp radarul sau controlul isi schimba pozitia,mai rau te incurca.

Comentariu

Da, statiile isi scot bani, si e o investitie buna. Chestia care nu-mi place mie este ca nu prea am unde sa o montez prin masina, si daca e sa fac vreun compromis, si sa o montez prin bord pe acolo, capata un aspect de taximetru interiorul masini, si nu-mi place deloc. Antena aia ca un paratrasnet ,iar e un inconvenient. Asa un antiradar e de dimensiuni mult mai mici si usor de montat.
        sigpic

Comentariu

Pai fa o poza cu bordul si poate iti dam o idee ,asta daca esti interesat sa montezi o statie.Daca folosesti masina mai mult in oras si foarte putin in afara,nu se merita investitia.

Comentariu

Multumesc de ajutorul pe care doresti sa mi-l oferi, dar la cat merg eu cu masina .... numai statie nu-mi montez. Si mai e si chestia daca vrei poti. Am vazut niste statii Cb , la fratemiu la munca , care le are montate pe tiruri , sunt destul de micute alea , nu stiu ce model sau firma producatoare , dar daca va intereseaza , ma pot documenta. Un alt aspect referitor la statiile astea , uneori e distractiv sa tot asculti ce se discuta , dar cateodata devine chiar deranjant , si prefer sa ascult muzica .
            sigpic

Comentariu

Daca ar avea toti cei cu autoturisme, sau macar in acelasi procent ca tiristi, radarele nu ar mai avea nici un efect. Ar sta politaii cu degetul in gura, pe marginea soselei.

Comentariu

Mano, nu prea cred. Uite de exemplu, esti in trafic si din sens opus ceilelti iti fac flash-uri , deci ai radar in urmatoarea localitate sau imediat , tu incetinesti si poate alti pe langa tine.... dar tot timpul trebuie sa fie si unul mai cu mot , care continua cu viteza , si hop, asa il arde. Si am observat ca tot timpul sunt "fraieri" destia. Deci , politia are de unde ciuguli.
                sigpic

Comentariu

Cand am venit in romania asta vara...am ramas uimit de statiile acestea...sunt ft utile

Comentariu

Eu am o statie TTi 550 si sunt foarte multumit avand in vedere ca merg foarte mult pe intern avnd in vedere raportul pret calitate cred ca e foarte bine , are dimensiuni reduse si sunt foarte practice atat pe camioane cat si pe autoturisme.

Statie radio TTi TCB-550 putere 5 Watt si Squelch automat
                    Statie cu squelch automat, Dinamic Squelch System
                    Ultima editare de PWR; 18.Feb.2011, 19:07.

Comentariu

Eu am un:

Intek h520 plus
                      Antena Sunker cb 108
                      foarte multumit.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	antena-Sunker-cb-108.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,8 KB 
ID:	36614Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	intek-h520plus.jpg 
Mărime:	28,1 KB 
ID:	36613

Ultima editare de PWR; 07.Mar.2011, 19:20.
                      sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

Comentariu

Eu am un President Harry 3 cu ASC si o antena Wilson Little Wil.Antena nu o pun pe cupola,o tin pe capota porbagaj.Am si un Midland Alan 42,pe care o folosesc atunci cand schimb masina,President-ul fiind mai greu de demontat .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imag214.jpg 
Mărime:	101,9 KB 
ID:	36533

Comentariu

Pai la tine s-a incadrat foarte misto statia acolo. Daca nu esti atent , zici ca este din dotarile masini. Pana si culoarea display-ului este f. asemanator cu ce mai ai prin consola/bord.
                          sigpic

Comentariu

Intensitatea iluminarii dispay-ului de la statie,ma cam deranjeaza,nu am avut timp sa rezolv.S-a incadrat foarte bine in locul scrumierei,cu mici ajustari ,daca deconectez microfonul,aceasta dispare sub acea clapita.

Comentariu

Chiar vine super acolo.
                              Mi-am achizitionat si eu un tti tcb 550, intekul l-am lasat in opel cu antena ML 145 pentru taicamiu, multumit de statie.
                              sigpicLogan 1.6 16v 85 SRY

Comentariu

Procesare...
                              X