Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pe ce masina ati facut scoala de soferi ?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #31
    Octavia 1.9 TDI :>
    Life should not be a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid sideways in a cloud of smoke, thoroughly used up, totally worn out, and loudly screaming "WoooHoooo! What a Ride!
    __________________
    Gone:
    BMW E34 - 2.0 24V
    BMW E36 - 1.8
    BMW E30 - 2.5 24V - The SLUt
    BMW E36 Coupe - 1.8

    OPEL Calibra 2.0 16V SFI
    Opel Astra GSI
    Alfa Romeo 156
    BMW E34 Touring
    NOW: BMW E39

    Comentariu


    • #32
      Prima masina pe care am facut scoala a fost in 2008 un matiz ,
      prima masina condusa... in 1991 mazda 626glx ,
      prima masina posesie personala dacia 1310gl modificata cu motor 1.6 cutie 5 trepte de pe un renault 18 ...
      Raman fara cuvinte....cand vad ca TOATA lumea minte...
      Cel mai destept ....cedeaza primul....are altceva mai bun de facut...

      Comentariu


      • #33
        Eu am facut scoala pe un Peugeot 308 benzinar,scoala il cumparase doar de 2 saptamani.

        Comentariu


        • #34
          Postat în original de Marius The Boss Vezi post
          Eu am facut scoala pe un Peugeot 308 benzinar,scoala il cumparase doar de 2 saptamani.

          Norocosule
          Raman fara cuvinte....cand vad ca TOATA lumea minte...
          Cel mai destept ....cedeaza primul....are altceva mai bun de facut...

          Comentariu


          • #35
            Scoala am facut-o pe un Vw Golf 4 diesel,iar prima masina care am condus-o a fost un Peugeot 405 urmat de un Peugeot 206 si acum conduc un Bmw 318 is
            sigpic
            CONTACT:
            TEL:0726322762
            YMail!: d4n_pr0_c0n3ct3r_90@yahoo.com[/FONT][/COLOR][/SIZE]

            Comentariu


            • #36
              bv colegu... pm me cu un id de mess.... sa vb si noi daca e despre bmw-uri ...am si eu un 318i
              Raman fara cuvinte....cand vad ca TOATA lumea minte...
              Cel mai destept ....cedeaza primul....are altceva mai bun de facut...

              Comentariu


              • #37
                Ford Sierra ,diesel.

                Comentariu


                • #38
                  Eu , am facut scoala pe un ford focus...

                  Comentariu


                  • #39
                    VW Passat 2004 1,9 tdi

                    Comentariu


                    • #40
                      Postat în original de Dann.MRA Vezi post
                      Scoala am facut-o pe un Vw Golf 4 diesel,iar prima masina care am condus-o a fost un Peugeot 405 urmat de un Peugeot 206 si acum conduc un Bmw 318 is
                      Eu am facut scoala pe Dacia 1310, veche, ruginita, scartaia tot in ea, sub pres se vedea asfaltul..
                      Apoi am trecut la masina lui taica-miu Peugeot 405 care mi se pare din alta galaxie, cu servodirectie si 75cp.

                      Comentariu


                      • #41
                        Postat în original de tzunny Vezi post
                        Eu am facut scoala pe Dacia 1310, veche, ruginita, scartaia tot in ea, sub pres se vedea asfaltul.
                        Cea mai tare. Țin minte că prima dată la volan, 40km/h mi se păreau aproape Warp 6.

                        Comentariu


                        • #42
                          Postat în original de adrian17071979 Vezi post
                          Apoi in 2009 am reusit sa trec cu brio examenul pentru instructor auto si de atunci am exersat si invatat multi elevi pe urmatoarele autoturisme: Cielo si Wv Bora 1,9tdi si aici sunt multe de discutat deoarece este diferenta intre motorina si benzina mai ales sa inveti pe cineva sa conduca.
                          Asa este, chiar e diferenta mare intre benzinar si diesel cand esti incepator, eu daca as mai face scoala de soferi acuma as face-o pe diesel din simplul motiv ca exista sanse mai mici sa opresti motorul la plecarile de pe loc.

                          Comentariu


                          • #43
                            Pai tocmai de-asta e mai bine sa faci scoala pe benzinare, fiindca te obisnuiesti cu "greul". Dieselul te ajuta mult la plecarea de pe loc datorita cuplului mare la turatii joase. Scopul masinii de scoala este sa inveti, nu sa te ajute sa nu te faci de ras. Stiu "n" cazuri de oameni care au facut scoala pe motorinare si au avut probleme la inceput cu plecarea de pe loc la benzinare.. Viceversa nu este valabila.

                            Comentariu


                            • #44
                              Mda....ai dreptate in ce spui insa , mai sunt si avantaje cum ar fii :
                              -elevul simte mai bine ambreiajul si nu da drumul repede la pedala cum face la benzina.
                              -la plecarea din panta ai dreptate, se invata mai usor dar cand trece la benzina il vezi cum da cu masina in "nas".
                              -la mersul cu spatele este mult mai simplu deoarece poate merge doar cu ambreiajul patind fara sa accelereze , la benzina trebuie foarte putin atinsa.
                              In mare , este mai usor de invatat un elev pe un motor diesel dar cand trece la benzina ......la inceput ii este foarte greu.
                              Am patit cu "n" elevi asemenea aventura venind cu un diesel la ore iar aproape de final le pastaram surpriza: BENZINA.

                              Comentariu


                              • #45
                                Asa a patit un prieten..a facut scoala pe Diesel..si dupa ce a luat permisul si-a luat un golf 4 benzinar..la fiecare semafor ii murea motorul

                                Si ca sa fiu ON-Topic..eu am facut orele de conducere pe Skoda Fabia 2(benzinara)
                                [R] Clio 2 Autentique [Odyssee]
                                sigpic

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X