Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renault 25 Turbo-DX 1990

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Nu am inlocuit-o pana in prezent intrucat masina are doar 46 000 km reali deci la acest rulaj si la cum a fost si este in continuare intretinuta nu e cazul.
    Cu exceptia consumabilelor si unui singur racord de cauciuc "de apa" (cel de sus de la radiator) nu am inlocuit nimic la aceasta masina.
    Renault 25 Turbo-DX 1990

Renault 21 GTS Symphonie 1991

Volvo 240 Dl 1986

"I am easily satisfied with the bery best" Winston Churchill

Comentariu

Prin bunavointa unui pasionat al Dacia 1300 am acum 2 garnituri de la supapa servofranei, impecabile, de rezerva, pentru frantuzoaice.
      Nu se mai gasesc in comert, la noi, in prezent.

Multumesc Alex.
      Fișiere atașate
      Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Cu toate ca nu am mai actualizat acest topic de ceva vreme nu am uitat-o pe preferata mea.

Zilele trecute am scufundat distantierii pt. amortizoarele fata (KONI) in Evipass (Deruginol) pt 24 de ore pt a-i scapa de micile urme de rugina, pana i-a adus la luciul metalic.

Apoi au urmat clatirea (ca doar e acid si "roade"), degresarea si 2 straturi de primer.

Asa arata acum.

Vor urma vopsirea (auriu metalizat) pentru a fi cat mai asemanatori cu originalii (cadmiati) si lacul transparent pt un luciu de durata.
        Fișiere atașate
        Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Uite cum iti faci tu de lucru, in fiecare saptamana gasesti cate ceva de facut la masina.

Comentariu

Asa-i frumos.
            Asigur progresul ei incet, incet.
            Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Bavetele fata, dupa aplicarea emblemelor "RENAULT" dedicate.
              Fișiere atașate
              Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Am decis reconditionarea pompei de frana originale (cu care a venit masina din fabrica).
                Urmeaza deci demontarea, curatarea in Feruginol a corpului, inlocuirea tuturor garniturilor de cauciuc si a stifturilor, pe care le am deja si vopsirea corpului.
                Fișiere atașate
                Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Tot la capitolul 'bunatati' cautate multi ani se incadreaza si aceasta trusa cu becuri de rezerva, pe care am achizitionat-o din Franta cu 6 ani in urma.

25 euro trusa + 15 expedierea.
                  Fișiere atașate
                  Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Setul de fete de usi tapitate cu piele maron, alcantara si ornamente din ulm, specifice echiparii Baccara, cu toate accesoriile (cotiere imbracate in piele maron, spatiile de depozitare de sub cotiere, capace difuzoare, capace tije actionare mecanism inchidere portiere, butoane comanda geamuri electrice, scrumiere) cadou de Paste.
                    Fișiere atașate
                    Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Avand deja setul de fete de usi cu piele maron si ornamente din ulm, manerul schimbatorului de viteze din ulm, husa din piele maron pt schimbator si manerul de frana de mana imbracat in piele maron (voi posta fotografii ale acestor 2 ultime accesorii curand) mai doream un volan imbracat in lemn, fabricat in Italia, model specific anilor '90.

Asa ca l-am luat pe primul fiind intr-o stare impecabila (fara nici o adancitura in lemn, ciobitura a lacului, rosatura a lemnului sau fisura) apoi pe al doilea pentru capacul central care are aceeasi culoare cu 'cercul' primului volan (sunt fan al simetriei si asortarii ) si apoi butonul de claxon cu logo-ul Renault (Vasarely) si in final butucul de volan Ektor cu toate accesoriile, butuc special produs pentru Renault 25 (are aceeasi randalina cu a coloanei de volan de la acest model).
                      Fișiere atașate
                      Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Manerul schimbatorului de viteze din ulm, husa schimbatorului din piele maron, cum va arata in final odata 'imbracat' si manerul franei de mana imbracat in piele maron, toate accesorii originale Renault echiparea Baccara, import franta.
                        Fișiere atașate
                        Renault 25 Turbo-DX 1990

Volvo 240 Dl 1986

Comentariu

Frumos, imi place.

Comentariu

Procesare...
                          X