Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce uleiuri folositi?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Ca sa schimbi uleiul de doua ori pe an trebuie sa faci ceva km, in medie cam 15000 de km se fac pe an, practic ar trebui cam la 7500km sa faci schimbul de ulei, oricum mai bine il schimbi odata si bine, alegi un ulei de calitate 5W-40 si gata.
    Eu merg doar cu Castrol 5W-40, foarte bun atat vara cat si mai ales iarna.

Comentariu

Da corect....eu am schimbat chiar si de 3 ori mai ales ca dupa 8000 dau drumu la ulei
      fie el cat de bun...

Comentariu

eu folosesc Mobil 1 5w40 la Albea , dar am inteles ca nu este bun!!!? ce imi recomandati sa folosesc?
        niciodata sa nu crezi....urmeazati instinctul

Comentariu

Incearca SELENIA 20K ...eu la jtd folosesc SELENIA WR 5W-40,schimb la 20 de mii.
          Cauta pe link (la Fiat) un model care are acelas motor ca al tau ...Albea nu apare pe lista!?!

http://www.supercars.ro/forum/zona-t...ului-fiat.html
          Alfista fino alla morte! Il cuore ha sempre ragione!

sigpic

Comentariu

Selenia nu ma intereseaza , am folosit si nu am fost multumit , ma gandesc sa bag la urmatorul schimb castrol 5W40 .....
            niciodata sa nu crezi....urmeazati instinctul

Comentariu

Exact asta vroiam sa-ti propun si eu, Castrol 5W-40 Edge sau Magnatec(din cate stiu nu se mai fabrica).
              E foarte bun, eu numai de asta folosesc, bidonul de 4L il gasesti si la 160-180 ron, mai ieftin l-am gasit prin Dedeman,Carrefour, vezi si tu unde gasesti mai ieftin.
              Eu il schimb odata/an ca nu fac mai mult de 12-15000km si schimbarea o fac cam prin luna octombrie.

Comentariu

La primul schimb am folosit Aral BlueTronic 10w-40, si sincer sa fiu...nu sunt prea multumit. Dupa schimbul de ulei au inceput sa faca urat 2 tacheti. Luni schimb din nou uleiul, de data asta o sa pun Liqui Moly Super Leichtlauf 10W40+Liqui Moly Hydraulic Tappet Additive.

Comentariu

Liqui Moly Super Leichtlauf 10W40? mai bine pune un ulei full sintetic Motul 5W-40.

Comentariu

Postat în original de PWR Vezi post
                    Liqui Moly Super Leichtlauf 10W40? mai bine pune un ulei full sintetic Motul 5W-40.
                    Ai vreo experienta neplacuta? ca ma sperii. Teoretic e recomandat normelor pe care le gasesc si in carte, e facut in mama Germanie. respecta VW 500.00/501.00/505.00. Sincer la asta mica imi trebuie un ulei cu calitati de lubrifiere/protectie mari...tinand cont ca motorul lucra intre 3000-5000.

Comentariu

Buna. Folosesc uleiul Motor Super. Imi place mult, in comaparatie cu alte marci. Fac comanda aici https://rozetka.md/ro/avtohimiya-i-masla/c4659568/ Au diverse produse pentru automobile, inclusiv piese auto.

Comentariu

Procesare...
                      X