Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Honda Civic EG3 by Devu

Adună
Acest topic este īnchis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• adrian17071979
    a răspuns
    La cerere ( masina s-a vandut , sa o stapaneasca sanatos noul proprietar cit si multi km fara incidente ) subiectul se inchide.

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    @Devu- hai cu noua achizitie si pe aici pe la noi.
    Referitor la clipul cu masina , poate il ajuta pe colegul nostru Andrey sa realizeze noul proiect ( bineinteles , daca esti de acord ).

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Bine Geo, da nu ii bate nimic, ci doar ii sta mai ridicata cu 1 cm pe partea dreapta fata si spate.

Lasă un comentariu:

• Geo
    a răspuns
    Nu mai induce lumea in eroare, ca nu are acelasi tip de suspensie ca si noi...daca ii bate s au dus bucsile la bratele superioare/inferioare....
    PS: nu exista bascula inferioara, ori sunt brate inferioare ori superioare, de cand s au complicat suspensiile si nu mai au doar bascule in partea de jos

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Pur si simplu se reaseaza bucsele, se repozitioneaza dupa noua garda la sol(automat daca pui alte arcuri mai scurte masina are o garla la sol mai mica), dar repet...nu toata lumea procedeaza asa, uni zic ca nu e nevoie alti ca da, schimbari prea mari nu se observa, vezi si tu daca are efect si ne zici si noua aici.

Lasă un comentariu:

• Devu
    a răspuns
    Mersi pentru informatii. Daca fac treaba asta, se intampla ceva cu garda la sol ? Sau cu ce scop se efectuaza operatia?

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Pentru repozitionarea bucselor, ridici masina pe elevator apoi slabesti prezonul care tine bascula inferioara de cadrul masinii si apoi se coboara masina pe roti,eventual poti sa mergi cativa metri cu masina sa se aseze bine iar apoi in final strangi prezoanele inapoi, cam asta e tot, te costa cam 50 ron la un service dotat cu rampa/elevator.

Lasă un comentariu:

• Devu
    a răspuns
    @Adrian: Mersi la fel Adi .
    @PWR: Nu e din cauza arcurilor. Aceeasi problema am avut-o si inainte, cu arcurile stock.

Imi poti explica ce inseamna repozitionarea bucselor, si cum se face ? Fiinca pe alt forum, am deschis topic...si nici un raspuns .

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Si eu cred ca este tot din bucse problema, uni dupa ce schimba arcurile masinii cu alte arcuri(mai scurte) repozitioneaza si bucsele.
    Daca nu e din bucse, dai arcurile jos de pe partea cu problema si le repui, poate sunt puse prost.

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Sa auzim numai de bine Devu.

Lasă un comentariu:

• Devu
    a răspuns
    Bine v-am gasit.
    Multumesc tuturor pentru aprecieri. Vreau sa merg pe aspectul JDM, iar jantele O.Z nu i se potriveau.Stiu ca sunt mai calitative si usoare, dar na... .
    @Adrian : Mersi pentru sfat. Am gresit , diferenta este de 2 cm. Telescoapele sunt destul de bune...tind sa cred ca este de la bucsele bratelor superioare, pe fata. Vedem dupa ce le inlocuiesc cum se aseaza.

Multi km fara incidente va doresc si voua, bafta la modificari.

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Bine ai venit!
    Referitor la mica ta "problema" sa te uiti si la telescoape sa vezi daca exista diferente de inaltime cu toate ca 1 cm este foarte putin sesizabil la telescoape, insa incearca sa vezi daca totusi de acolo este problema.
    Sa o stapanesti sanatos sa ai parte de km fara incidente si sa postezi noile operatii care survin pe parcursul timpului.

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Bine ai venit!
    Arata bine masina, sa o stapanesti sanatos, la jante cred ca ii statea mai bine cu niste OZ Ultraleggera Black.

Lasă un comentariu:

• Teo Andreea
    a răspuns
    Draguta masina , jantele de aliaj super , dar culoarea imi place cel mai mult , asteptam noi modificari la ea .

Lasă un comentariu:

• Devu
    a creat un topic Honda Civic EG3 by Devu

Honda Civic EG3 by Devu

Salutare tururor. Multumesc Adi pentru invitatie.
    Ma numesc Alex, prietenii imi spun Devu ... Este vorba despre masina visurilor mele...Honda Civic Eg hatch, an fabricatie 1995, geamuri electrice, trapa electrica, volan reglabil, jante aliaj, servodirectie. Cand am cumparat-o era stock, dar a suferit cateva modificari pana acum :
    - jante aliaj 15" ( imi place foarte mult modelul si culoarea ) .
    - arcuri sport 60/40 .
    - o mica modificare la toba finala ...
    S-au schimbat filtre, consumabile, 2 bucse spate, scurtat tija schimbatorului, am dat jos folia de pe geamurile laterale, achizitionat huse ( din cauza unui scaun are este ciupit ) . Per total masina arata binisor si funcioneaza excelent.

Singura problema/nedumerire este ca, pe partea dreapta fata-spate imi sta mai ridicata cu 1 cm...nu, nu e de la arcuri, asa era si inainte. De la ce sa fie, bucse ? Va rog, ajutati-ma.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011567.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	262,2 KB 
ID:	49532 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011568.jpg 
Mărime:	246,0 KB 
ID:	49529 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011566.jpg 
Mărime:	236,8 KB 
ID:	49530 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011565.jpg 
Mărime:	231,5 KB 
ID:	49527 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011563.jpg 
Mărime:	272,7 KB 
ID:	49531 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04082011569.jpg 
Mărime:	232,1 KB 
ID:	49528
Procesare...
X