Rezultate 1 la 15 din 15
Like Tree2Likes
  • 2 Post By Devu

Honda Civic EG3 by Devu

Aceasta este o discutie despre Honda Civic EG3 by Devu in cadrul Honda forum, parte din categoria Masina mea; Salutare tururor. Multumesc Adi pentru invitatie. Ma numesc Alex, prietenii imi spun Devu ... Este vorba despre masina visurilor mele...Honda ...

Junior Member Array
    Data înscrierii
    07.08.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Postări
    68

Implicit Honda Civic EG3 by Devu

Salutare tururor. Multumesc Adi pentru invitatie.
    Ma numesc Alex, prietenii imi spun Devu ... Este vorba despre masina visurilor mele...Honda Civic Eg hatch, an fabricatie 1995, geamuri electrice, trapa electrica, volan reglabil, jante aliaj, servodirectie. Cand am cumparat-o era stock, dar a suferit cateva modificari pana acum :
    - jante aliaj 15" ( imi place foarte mult modelul si culoarea ) .
    - arcuri sport 60/40 .
    - o mica modificare la toba finala ...
    S-au schimbat filtre, consumabile, 2 bucse spate, scurtat tija schimbatorului, am dat jos folia de pe geamurile laterale, achizitionat huse ( din cauza unui scaun are este ciupit ) . Per total masina arata binisor si funcioneaza excelent.

Singura problema/nedumerire este ca, pe partea dreapta fata-spate imi sta mai ridicata cu 1 cm...nu, nu e de la arcuri, asa era si inainte. De la ce sa fie, bucse ? Va rog, ajutati-ma.

Honda Civic EG3 by Devu-04082011567.jpg Honda Civic EG3 by Devu-04082011568.jpg Honda Civic EG3 by Devu-04082011566.jpg Honda Civic EG3 by Devu-04082011565.jpg Honda Civic EG3 by Devu-04082011563.jpg Honda Civic EG3 by Devu-04082011569.jpg
    HellaJDM
    Honda Civic Ek9 Type R look

Registered Array
    Data înscrierii
    06.08.2011
    Locație
    Frankfurt
    Vârstă
    36
    Postări
    32

Implicit

Draguta masina , jantele de aliaj super , dar culoarea imi place cel mai mult , asteptam noi modificari la ea .

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.320

Implicit

Bine ai venit!
    Arata bine masina, sa o stapanesti sanatos, la jante cred ca ii statea mai bine cu niste OZ Ultraleggera Black.

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    40
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

Bine ai venit!
    Referitor la mica ta "problema" sa te uiti si la telescoape sa vezi daca exista diferente de inaltime cu toate ca 1 cm este foarte putin sesizabil la telescoape, insa incearca sa vezi daca totusi de acolo este problema.
    Sa o stapanesti sanatos sa ai parte de km fara incidente si sa postezi noile operatii care survin pe parcursul timpului.

Junior Member Array
    Data înscrierii
    07.08.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Postări
    68

Implicit

Bine v-am gasit.
    Multumesc tuturor pentru aprecieri. Vreau sa merg pe aspectul JDM, iar jantele O.Z nu i se potriveau.Stiu ca sunt mai calitative si usoare, dar na... .
    @Adrian : Mersi pentru sfat. Am gresit , diferenta este de 2 cm. Telescoapele sunt destul de bune...tind sa cred ca este de la bucsele bratelor superioare, pe fata. Vedem dupa ce le inlocuiesc cum se aseaza.

Multi km fara incidente va doresc si voua, bafta la modificari.
    HellaJDM

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    40
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

Sa auzim numai de bine Devu.

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.320

Implicit

Si eu cred ca este tot din bucse problema, uni dupa ce schimba arcurile masinii cu alte arcuri(mai scurte) repozitioneaza si bucsele.
    Daca nu e din bucse, dai arcurile jos de pe partea cu problema si le repui, poate sunt puse prost.

Junior Member Array
    Data înscrierii
    07.08.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Postări
    68

Implicit

@Adrian: Mersi la fel Adi .
    @PWR: Nu e din cauza arcurilor. Aceeasi problema am avut-o si inainte, cu arcurile stock.

Imi poti explica ce inseamna repozitionarea bucselor, si cum se face ? Fiinca pe alt forum, am deschis topic...si nici un raspuns .
    HellaJDM

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.320

Implicit

Pentru repozitionarea bucselor, ridici masina pe elevator apoi slabesti prezonul care tine bascula inferioara de cadrul masinii si apoi se coboara masina pe roti,eventual poti sa mergi cativa metri cu masina sa se aseze bine iar apoi in final strangi prezoanele inapoi, cam asta e tot, te costa cam 50 ron la un service dotat cu rampa/elevator.

Junior Member Array
    Data înscrierii
    07.08.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Postări
    68

Implicit

Mersi pentru informatii. Daca fac treaba asta, se intampla ceva cu garda la sol ? Sau cu ce scop se efectuaza operatia?
    HellaJDM

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.320

Implicit

Pur si simplu se reaseaza bucsele, se repozitioneaza dupa noua garda la sol(automat daca pui alte arcuri mai scurte masina are o garla la sol mai mica), dar repet...nu toata lumea procedeaza asa, uni zic ca nu e nevoie alti ca da, schimbari prea mari nu se observa, vezi si tu daca are efect si ne zici si noua aici.

Geo
    Geo este deconectat
    Organizator PetrolHead Array
    Data înscrierii
    12.01.2011
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    31
    Postări
    817

Implicit

Nu mai induce lumea in eroare, ca nu are acelasi tip de suspensie ca si noi...daca ii bate s au dus bucsile la bratele superioare/inferioare....
    PS: nu exista bascula inferioara, ori sunt brate inferioare ori superioare, de cand s au complicat suspensiile si nu mai au doar bascule in partea de jos

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.320

Implicit

Bine Geo, da nu ii bate nimic, ci doar ii sta mai ridicata cu 1 cm pe partea dreapta fata si spate.

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    40
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

@Devu- hai cu noua achizitie si pe aici pe la noi.
    Referitor la clipul cu masina , poate il ajuta pe colegul nostru Andrey sa realizeze noul proiect ( bineinteles , daca esti de acord ).

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    40
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

La cerere ( masina s-a vandut , sa o stapaneasca sanatos noul proprietar cit si multi km fara incidente ) subiectul se inchide.

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •