Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Ford Fusion Trend 1.6 TDCi

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Multumesc!
    Prezentarea masinii in topicul http://www.supercars.ro/forum/volksw...n-polo-6n.html

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Sa il stapanesti sanatos , te asteptam sa ni-l prezinti si noua.
    Km fara incidente cu amandoua masinile si fara defectiuni la drum.

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Am rezolvat. Problema era la cele 2 lacase unde se afla plusul si minusul. Mecanismul e unul nu prea inteligent, deoarece tablitele conductoare se deformeaza foarte usor si nu fac contac. Asta era si problema la mine, nu facea contact mereu. Intre timp, o veste buna! Am achizitionat un Polo 6N, la fel, din Germania, motor 1043cmc, 45 de ponei, varianta in 3 usi.

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Ai rezolvat problema cu ledul de la numar?

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Nu inca, am fost plecat din tara si o sa mai plec iarasi peste 2 saptamani. Am observat acum o problema un led de la numar nu merge tot timpul, trebuie sa desfac iarasi si sa strang suporturile unde sta ledul de face contac sa le apropii sa il tina mai bine, ca se intampla sa ramana stins si cand ating plasticul negru de la numar sa se aprinda. bine nu`s probleme dar e inestetic seara, mai ales ca au o lumina destul de puternica.

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Ai luat jantele preferate?
    Daca le-ai cumparat sa pui poze sa vedem si noi.

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Sincer se potrivessc cu adevarat bine Dotz shuriken dar ca si placere sunt innebunit dupa dotzurile din a 2a poza. Da, raman shurikenurile

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Primul model cu spite mai putine pare ok pentru masina, tie care iti place din cele 3?

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Postat īn original de PWR Vezi post
    Mai sa stii ca consumul ramane cam la fel daca pastrezi stilul de condus, deci vorbesc strict doar din ce arata pe computerul de bord, ba chiar ei zic ca chiar mai scade putin consumul de combustibil.
    Ideea e ca se merita din plin pe diesel remaparea, cea mai buna investitie pe care o poti face, vei simti CP din plin chiar din ture mici 1800-2000 incepe sa traga bine, si te v-a ajuta si pe depasiri foarte mult mai ales cand ai masina mai incarcata(+300kg-400kg), adica ce-ti poti dori mai mult decat consum cu pipeta si sa traga si decent sa nu fie lesinata.
    Da, ar fi cu adevarat un salt inainte si de mare ajutor...greutate mai rar, nu imi place sa fac din masina caruta. da ca dieselul..mai puturos de fel se transforma. Au dreptate cu consumul pentru ca dispui de putere inca de la o plaja mica de turatii. Asa ca e o solutie! Una foarte buna!

@Adina-Da, m-am gandit. initial voiam jante de pe c-max dar fusion are 4 prezoane, c-max 5. asa ca m-am hotarat sa aleg din 3 modele de la dotz. ce spuneti?
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Adina
    a răspuns
    Te-ai gandit la niste jante mai late?Cred ca i-ar sta mai bine.

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Mai sa stii ca consumul ramane cam la fel daca pastrezi stilul de condus, deci vorbesc strict doar din ce arata pe computerul de bord, ba chiar ei zic ca mai scade putin consumul de combustibil.
    Ideea e ca se merita din plin pe diesel remaparea, cea mai buna investitie pe care o poti face, vei simti CP din plin chiar din ture mici 1800-2000 incepe sa traga bine, si te v-a ajuta si pe depasiri foarte mult mai ales cand ai masina mai incarcata(+300kg-400kg), adica ce-ti poti dori mai mult decat consum cu pipeta si sa traga si decent sa nu fie lesinata.

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Acum 2 saptamani si 3 zile am schimbat curea de distributie+role+pompa de apa+curea la alternator. asta a fost kitul. Insa cel de acolo a spus ca am un lant mai slabanog saracul care trebuie inlocuit. odata cu inlocuirea lui o sa schimbe din nou cureaua. Doar cureaua, si aici nu se mai taxeaza si cureaua din nou. Are curea de distributie, iar inauntru sunt 2 arbori care sunt actionati: unul de curea si celalalt de un lant pus pe arborele rotit de curea. In engleza tradus Timing chain daca nu ma insel. Da, motoare foarte pretentioase...asta e. oricum curaterea nu a costat mult. 294.4 Lei

Postat īn original de PWR Vezi post
    Bine ai venit pe forum!
    Sa-l stapanesti sanatos pe domnul Ford, motorizarea face toti bani,un diesel excelent cu consum mic si putere suficienta daca nu esti racer.
    Din toate modificarile enumerate de tine as incepe cu remaparea, mai ales ca ai turbina si se castiga ceva CP, un Stage 1 sau alegerea mea un Stage 2 aici Chiptuning Ford Fusion 1.6 TDCI 90CP Stage 2.
    ooo, perfect! Uite o solutie buna! multumesc mult! ma simt indatorat Nu am tendinte de racer, dar vreau performanta. Motorizarea din cate am inteles e in mare parte imprumutata de la peugeot ceea ce nu ma incanta dar in ciuda acestui fapt, se descurca excelent cand e sa vorbim de putere si consum. Multumesc pentru recomandare!

Lasă un comentariu:

• adrian17071979
    a răspuns
    Postat īn original de HarabagiuIulian Vezi post
    Da, am avut dar dupa curatare merge simtitor mai bine. Sunt pretetioase TDCi-urile astea. De aratat arata cum arata o sa urmeze niste poze, mai recente si de calitate mai mare. Trage foarte bine:-? cand am ocazia am sa trec pe la craiova.
    Prima si prima data vor veni: Folii fata/spate si un kit xenon. Dupa urmeaza sa ii schimb lantul care invarte cei doi arbori ai motorului, conform spuselor unui mecanic de la Adciel Zarnesti. Si dupa kitul de Fusion+ mult dorit 8-|
    Te asteptam cu drag , esti binevenit oricand si daca te putem ajuta de aici cu ceva sa apelezi cu incredere.
    Lantul de distributie nu include tot kit-ul de distributie cimva?
    Referitor la injectoare stiu pe pielea mea cum sta treaba , fratele meu are un Focus TDCI si de la el cunosc problemele datorate exclusiv carburantilor de proasta calitate din tara.

Lasă un comentariu:

• PWR
    a răspuns
    Bine ai venit pe forum!
    Sa-l stapanesti sanatos pe domnul Ford, motorizarea face toti bani,un diesel excelent cu consum mic si putere suficienta daca nu esti racer.
    Din toate modificarile enumerate de tine as incepe cu remaparea, mai ales ca ai turbina si se castiga ceva CP, un Stage 1 sau alegerea mea un Stage 2 aici Chiptuning Ford Fusion 1.6 TDCI 90CP Stage 2.

Lasă un comentariu:

• HarabagiuIulian
    a răspuns
    Da, am avut dar dupa curatare merge simtitor mai bine. Sunt pretetioase TDCi-urile astea. De aratat arata cum arata o sa urmeze niste poze, mai recente si de calitate mai mare. Trage foarte bine:-? cand am ocazia am sa trec pe la craiova.
    Prima si prima data vor veni: Folii fata/spate si un kit xenon. Dupa urmeaza sa ii schimb lantul care invarte cei doi arbori ai motorului, conform spuselor unui mecanic de la Adciel Zarnesti. Si dupa kitul de Fusion+ mult dorit 8-|

Lasă un comentariu:

Procesare...
X