Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 69
Like Tree5Likes

Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail

Aceasta este o discutie despre Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail in cadrul Dacia forum, parte din categoria Masina mea; Va salut revin din nou pe forum dar de aceasta data in cu totul alta sectiune auto si anume dacia.Este ...

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail

Va salut revin din nou pe forum dar de aceasta data in cu totul alta sectiune auto si anume dacia.Este vorba despre o dacia supernova echipare confort fiind si cea mai slaba echipare din anul 2002 culoare rosu imperial cu 92,000km la bord in momentul actual.Masina a venit in familia mea ca urmare a decesului tatalui meu in urma cu fix o luna si fiind nevoiti sa luam masina nu am avut de ales.Pe viitor in minim 1 an sper sa luam si o masina mai buna.Pe aceasta o conduce mama,Atasez si cateva poze sa va dati cu parerea despre masina.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail-dsc_0153.jpg   Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail-dsc_0151.jpg   Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail-dsc_0154.jpg   Dacia supernova 1,4MPI Rosu imperail-dsc_0156.jpg  

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Nu are nimeni nimic de spus despre dacia noastra?

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Deci nimeni nu baga in seama si o masina mai de sarac.O voi sterge dupa topic cred.

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.323

Implicit

Vad ca are numere de Constanta.

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Da masina are numere de constanta pentru ca am luat-o de la un vecin care locuieste si in Constanta si este pe numele lui pentru ca daca vreau sa o bag pe numele meu trebuie sa i platesc taxa.O las pe numere de Constanta deocamdata.Ca asa zise planuri as avea sa o revopsesc in primavara si sa i pun niste pleoape la faruri si niste jante de solenza dar nu stiu voi vedea pe viitor.Masina a ajuns si la aproape 94.000km merge impecabil.Am uitat sa specific la masina i am schimbat ambele tobe deoarece erau putrede si se auzea groaznic acum merge mai bine.

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.323

Implicit

I-ai schimbat cureaua de la distributie,pompa de apa,antigelul?

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Cureaua de distributie am cumparat o sa o schimb dar mecanicul care o va schimba ma tot amâna,oricum cureaua cred ca a fost schimbată la 60.000km deoarece nu pare foarte îmbătrânită si pompa de apă e in stare buna si nu curge pe nicăieri deci nu o schimb antigelul e la maxim.

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.323

Implicit

Pai ai schimbat-o pana acuma? in primul post ai zis ca ai deja 92 000km.
    PS. Pompa de apa si antigelul se schimba obligatoriu cand schimbi cureaua de la distributie.

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    40
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

Corect PWR,

gabibossul - nu este suficient sa nu curga pompa de apa , daca are zgomot, sau este neschimbata....poti avea surprize neplacute, precum griparea pompei de apa si multe altele.....

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Va salut eu am masina de la 90.000km iar vecinul meu adica fostul proprietar nu prea a avut grija de ea dar a schimbat distributia la 60.000km zice el oricum trebuie sa desfaca mecanicul meu si sa se uite dar nu este timpul potrivit vremea nu i permite.Pompa de apa nu curge si nu face nici un fel de zgomot iar caldura baga in masina imediat.Apropo se apropie de 94,000km iar eu la 95,000km vreau sa i schimb uleiul ce ulei imi recomandati sa i bag?

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Nu are nimeni nici o idee despre ce tip de ulei pot baga in supernova?Eu ma gandeam la un elf 10w40 este bun?Si cati litri intra cu tot cu filtru?

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.323

Implicit

Producatorul recomanda ulei 10w40 sau mai bun (de ex 5w40).
    Capacitatea medie de ulei motor
    - doar schimb ulei: 2,7 l
    - si cu schimbare filtru de ulei: 2,9 l
    Nivelul se va ajusta in functie de joja.
    Cheie pentru golire ulei - de 8 mm.

Orientativ, la un schimb de ulei se schimba si filtrul [desi teoretic se poate schimba filtrul si la fiecare a doua schimbare de ulei], iar cantitatea ar trebui sa fie cam de 3[trei] litri in total, cu tot cu amorsa aplicata pe filtru.

Member Array
    Data înscrierii
    19.10.2011
    Locație
    BUSTENI
    Postări
    180

Implicit

Cred ca o sa bag ulei elf 10w40 mi se pare cel mai bun avand in vedere ca este motor de renault.Astazi am desfacut stopurile dupa spate si le am spalat foarte bine deoarece erau foarte murdare si nu se mai vedea semnalizarea mai ales pe dreapta.Acum se vad foarte frumos maine sper sa pot pune si poze.

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.323

Implicit

Pentru ulei opteaza peuntru Elf sau daca vrei ceva mai bun alege Castrol.

Detailing Auto Array
    Data înscrierii
    13.01.2011
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    36
    Postări
    690

Implicit

Motul, Eneos ...

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul