Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 16
Like Tree3Likes

Primul meu BMW (118 d)

Aceasta este o discutie despre Primul meu BMW (118 d) in cadrul BMW forum, parte din categoria Masina mea; Salutare.Stiu ca a trecut mult timp de cand am promis ca o sa imi prezint masina pe forum si uite ...

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit Primul meu BMW (118 d)

Salutare.Stiu ca a trecut mult timp de cand am promis ca o sa imi prezint masina pe forum si uite ca a ajuns si momentul acela.Dupa cautari de 3-4 luni in care am studiat piata si am avut in vedere cateva masini,am ajuns sa imi achizitionez una.Ceea ce vroiam era un diesel puternic.
    Am cautat in special BMW 120 d cu 163 CP,dar datorita faptului ca sunt destul de rare,nu am gasit unul in stare buna si asa am ajuns sa caut si fratele lui mai mic de 122 de CP,in ideea ca dupa achizitionare,dupa o remapare sa ajung undeva pe la 150 CP.
    Si asa am ajuns la masina pe care o detin acum,este vorba de un BMW E87(cred deoarece dupa cum am zis sunt la primul BMW) 118d,122 CP din fabrica.Masinuta este in tara din 2008,a avut 3 proprietari inaintea mea care au tinut-o in medie cate 1 an,an fabricatie 2005,kilometri(in bord) 157000.Baiatul de la care am achizitionat-o o avea de aproape 2 ani,masina arata ingrijita,si asta m-a facut sa imi placa si sa o iau chiar daca am depasit putin bugetul alocat pentru ea.Pretul de achizitie a fost de 7700 euro.
    Ca dotari masina are pe langa sistemele de siguranta activa navigatie Bussiness(la care din pacate nu am reusit sa ii gasesc un DVD cu hartile inca),geamuri electrice fata(curios ca nu multe ai geamuri electrice si spate),dublu climatronic,comenzi pe volan,faruri electrice,oglinzi electrice incalzite,jante aliaj originale BMW pe 16'' si altceva nu imi mai vine in minte acum
    Ca modificari pana in momentul de fata pot enumera doar folia de pe geamuri,stopurile afumate de mine,si mai nou,ceea de ce sunt cel mai bucuros,o Remapare cu ajutorul colegului de forum CT84LEU,care ar trebui sa o fi dus undeva la 150-155 CP.Deocamdata sunt foarte multumit de masina,de felul cum se conduce,de consum si mai ales de fellul cum trage motorul mai ales acum dupa modificarea softului.O sa incerc sa pun si cateva poze,desi nu am multe,dar macar sa va puteti face o idee despre masinute.
    Astept un feedback de la voi cu pareri,sugestii,sfaturi,etc.Bafta

Primul meu BMW (118 d)-dsc_0082.jpg Primul meu BMW (118 d)-dsc_0083.jpg Primul meu BMW (118 d)-dsc_0038.jpg Primul meu BMW (118 d)-dsc_0066.jpg

Member Array
    Data înscrierii
    17.07.2012
    Locație
    München
    Vârstă
    31
    Postări
    179
    Blog Entries
    1

Implicit

foarte frumoasa masina cum ai afumat stopurile?

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit

ms.stopurile le-am facut cu un spray cu lac special pentru suprafete plastice,cumparat dintr-un magazin de piese auto.operatiunea este foarte simpla:se dau jos stopurile,se degreseaza cu benzina si apoi se aplica spray-ul pe exterior,strat dupa strat in functie de cat de negre vrei sa le faci.spor.

Member Array
    Data înscrierii
    17.07.2012
    Locație
    München
    Vârstă
    31
    Postări
    179
    Blog Entries
    1

Implicit

ms !!!

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.304

Implicit

Foarte buna achizitia, masina fiabila, consum mic, masina trage excelent indiferent de starea de incarcare.
    Pacat ca nu ai gasit o versiune de 163CP stock, oricum e bun si asa, cu resoftarea ai rezolvat-o.
    PS. Daca era pe negru masina era mai faina.

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit

Sper sa fie buna si fiabila si sa nu am probleme cu ea.Culoarea sincer nu ma da pe spate nici pe mine gri asta metalizat,dar nici neagra nu imi place pentru ca am avut fiatu asa si se vedea si cel mai mic firicel pe praf.Acum o spalam si in jumate de ora se vedea praful pe ea.Normal ca mi-ar fi placut o culoare deosebita,dar nu am gasit,si ce am gait nu era de treaba masinaOricum dpv al intretinerii,gri metalizat mi se pare o culoare farte usor de intretinut si cu folie arata fain

Member Array
    Data înscrierii
    17.07.2012
    Locație
    München
    Vârstă
    31
    Postări
    179
    Blog Entries
    1

Implicit

asa am fost si eu cu culoarea asta gri metal dar sa stii ca acum nu ma caiesc ca asa a picat gri in combinatie cu negru sau cu mov pe geamuri si jante da belea rau
    sau mai da bine cu folie oglinda pe geamuri

pune si stemele negre de carbon si narile complet cromate si nu o sa iti para rau

iar ca jante ar merge ceva cu buza sa aiba spitzele negre iar buza cromata

de jante de astea ziceam http://www.autoscout24.de/Details.as...000000&asrc=fa

Member Array
    Data înscrierii
    07.07.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    29
    Postări
    122

Implicit

Frumoasa masina...mie unul imi place seria asta,are o forma de te face sa intorci capul pe strada.
    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!!!

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit

Mulțumesc tuturor de aprecieri și sugestii. Cu timpul o să mai pun câte una altă pe ea dar să îmi mai revin cu banii;-)

Member Array
    Data înscrierii
    17.07.2012
    Locație
    München
    Vârstă
    31
    Postări
    179
    Blog Entries
    1

Implicit

stim cum este dupa achizitionarrea unei masini costurile depasesc achitarea masinii o revizie ca sa fii sigur de masina mai bate o bucse mai o folie mai una alta si asa se golesc buzunarele bafta multa !!!

Super Moderator Array
    Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    Craiova
    Vârstă
    39
    Postări
    1.690
    Blog Entries
    1

Implicit

@sadsmile- Sa il stapanesti sanatos.
    Km fara incidente si numai bucurii.
    Te rog sa postezi si cateva poze cu interiorul si compartimentul motor .

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit

O sa ii fac niste poze cand am timp si e curata si o sa pun

PWR
    PWR este deconectat
    Power by Diesel Array
    Data înscrierii
    27.05.2009
    Locație
    Constanta
    Postări
    3.304

Implicit

Ai avut ceva masini pana la BMW-ul asta, Fiat Coupe, Renault Megane 2,etc.
    Foarte obiectiv si sincer poti sa ne spui in care din ele ti-a placut cel mai mult, care era cea mai confortabila, cea mai stabila pe curbe, demaraj,etc?

Junior Member Array
    Data înscrierii
    12.01.2011
    Locație
    Constanta
    Vârstă
    34
    Postări
    93

Implicit

Clar asta sta mai bine pe traseu... Frumoasa jucaria, sa o stapanesti sanatos

Junior Member Array
    Data înscrierii
    01.03.2011
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    35
    Postări
    55

Implicit

Imi cer scuze pentru intarziere.Cel mai mult mi-a placut asa:La Fiat motorul,La Megane 1 coupe faptul ca era micamusoara si mi-a placut sunetul dupa ce i-am schimbat toba finala,la Megane 2 consumul si spatele,iar acum la BMW imi place motorul si consumul si cum arata,Sper sa nu ma roada curand sa o schimb.De condus pe curbe,imi place BMW si Megane Coupe,iar pe drum drept Fiatu'

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •