Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Bucătăreală

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Bucătăreală

    Deși în ultima vreme n-am prea mai documentat nimic.

    Tagliatelle cu brie

    - roșii cherry congelate sau uscate;
    - ulei de măsline;
    - tagliatelle;
    - brie;
    - smântână pentru gătit;
    - parmezan;
    - oregano;
    - sare și piper.

    Într-o tigaie puneți puțin ulei de măsline și roșiile tăiate bucăți.

    Amestecați puțin.

    Adăugați brânza tăiată cubulețe.

    Adăugați smântâna.

    Lăsati brânza să se topească încet, amestecați periodic. Adăugati oregano. Lăsați să fiarbă câteva minute.

    Adăugati sare (s-ar putea să nu fie nevoie) și piper (alb) după gust. Eu prefer puțin mai picant.

    Pastele se fierb conform instrucțiunilor de pe pungă.

    Puneți pastele pe o farfurie, adăugați sosul și peste parmezan ras.

    Serviți cu un pahar de vin.

    Poftă bună!


    Tagliatelle with brie - the recipe by c6t9, on Flickr


    Tagliatelle with brie [2] by c6t9, on Flickr


    Tagliatelle with brie [3] by c6t9, on Flickr


    Tagliatelle with brie [4] by c6t9, on Flickr


    Tagliatelle with brie [5] by c6t9, on Flickr

  • #2
    Daca sti sa faci smecheria aia ce ai descris-o ... e super, si felicitarile mele.
    Eu ma rezum la penultima propozitie !
    sigpic

    Comentariu


    • #3
      Gasi topicul asta exact cand eram cu foamea-n glanda .
      Bravo tie daca stii sa gatesti.
      I don`t drive fast, I just fly low!
      DDK Photography
      sigpic

      Comentariu


      • #4
        Astea sunt chestii elementare așa, unde nu prea poți da greș. Nu sunt bucătar.

        Comentariu


        • #5
          Cartofi prajiti cu ou

          Se cumpara din piata ( ca este mai ieftin) 2-3 cartofi si doua oua .
          Se ajunge acasa , se curata cartofii de coaja ( ce mai raman din ei , bineinteles) , se pun intr-un vas ( vailing sau castron ) se clatesc bine cu apa , se taie fiecare cartof in fisii , apoi se pun in cratita plina cu ulei incins , se lasa la facut pana cand prind culoare si se fac putin crocanti , apoi se scot usor din cratita la foc mic ( ATENTIE: nu la foc mare si fara paleta umeda sau cu apa , eu m-am ars rau de tot si de aceea va spun si voua ), intr-un vas , eventual o farfurie adanca .
          Prepararea oului este mai usoara dar mai periculoasa:
          Se da la foc mic aragazul se lasa putin tigaia sa incinga uleiul , iar apoi finut si fara frica se sparge oul si se pune in tigaie si aici vreau sa va atrag atentia ca aici este buba : Nu se sparge oul si se pune la inaltime in tigaie (sub forma de cadere cu parasuta ) ca atunci sigur faceti buba.
          Sper sa nu te superi pe acest comentariu .
          Eu nu stiu sa gatesc prea multe si chiar ti-ai dat seama dupa cele spuse.
          Este fericita sotia ta daca le ai cu bucataria , eu unul o iau la fuga cand este sa aud de retete culinare.
          Felicitari din partea mea si asteptam cu nerabdare si alte retete culinare .

          Comentariu


          • #6
            Mah , nu am talente de narator , ca as povesti si eu cateva feluri de mancare care stiu sa le prepar . Nici eu nu-s bucatat , dar nevoia m-a invatat. In sensul , ca am avut ocazia sa navig pe un tip de nava unde nu exista bucatar . Nu avea nici macar cabine pentru echipaj. Si ne-am format un mic grup de prieteni , la care in fiecare zi gatea cate unul. Si prin rotatie , ne asiguram o masa calda zilnica formata din 2 feluri de mancare . Nelipsita ciorba, si felul 2.
            La inceput mi-a fost foarte greu , pentru ca era vorba de mancare gatita , gen ciorba , tocane . Nu ce stiam eu sa fac , spaghete , pizza , cartifi prajiti , etc.
            Dar sincer imi place sa gatesc , e relaxant , si o fac tot timpul cu placere . Iar atunci cand primesc laude , e ca si "cireasa de pe tort" .
            sigpic

            Comentariu


            • #7
              @adrian17071979 - de la soția mea am prins câte ceva de fapt, plus ce mai știam așa în mare de la mama
              Apropo de felul prezentat, două idei. Pentru a vedea exact când s-a încins uleiul, puneți prima dată un cartof (nu întreg, o bucată taiată) și vedeți după cum se comportă când este bun uleiul. Atenție că apa și uleiul fierbinte nu se pupă, după cum spune și adrian17071979. Cu oul eu văd mai ok folosirea unei tigăi, chiar există niște riscuri să-ți cadă oul într-un ceaun cu ulei fierbinte, ținând cont că stai cu mâinile foart aproape.

              @SAILOR MAN - cel mai rău este că rețetele sunt cam după ureche sau cel puțin pentru gusturile mele nu se pupă. În rețete mereu se pune prea mult zahăr, prea mult bulion, prea mult ceva și asta n-am înțeles-o niciodată. La prima mea ciorbă am pus după rețetă jumătate de borcan de bulion (eu am pus totul după gramaj respectat 100%). A fost comestibilă, dar avea numai gust de bulion.

              Comentariu


              • #8
                Toata stima , uite cine stie cunoaste .
                Pai eu cum dau cu uol in tigaie asa dau , ca de, nu am facut prea des asa ceva si asa am facut si buba prima data.
                P.S: Sa mai pui niste poze cu asemenea gustari delicioase sa

                Comentariu


                • #9
                  Șalău de Nil cu anghinare

                  Există o parte negativă a acestei rețete, prețul. Poate și accesibilitatea, greu am găsit anghinare.

                  Acest tip de legumă l-am gustat prima dată la nemți. Culmea la ei nu era nici scump, nici rar.

                  La noi e altă poveste.

                  Este extrem de bun împotriva colesterolului și joacă un rol important în toate procesele de detoxifiere a organismului.

                  Șalăul de nil este și el bun, dar nu la același nivel cu somonul, extrem de bogat în Omega 3. Deci puteți folosi somon ca o alternativă mai sănătoasă.

                  Încercați pe cât posibil să nu fie de acvacultură nici unul.

                  Ingrediente:

                  - 400g șalău de Nil;
                  - 200g anghinare marinate la cutie bio;
                  - o ceapă;
                  - un ardei gras roșu;
                  - un cățel de usturoi;
                  - 50ml vin alb;
                  - sare și piper;
                  - o lămâie (deși acest șalău nu are nevoie așa de mult, dar somonul da).

                  Șalăul se prăjește în foarte puțin ulei timp de 5-10 minute, dar alternativ poate fi pus și la cuptor.


                  Nile zander fillet with artichoke [1] by c6t9, on Flickr

                  Ceapa și ardeiul gras de taie mărunt și se pun la tigaie până devin moi. La fel, puțin ulei.

                  Se adaugă usturoiul tăiat împreună cu anghinarele. Puneți și jumătate din cantitatea de lichid pe care o găsiți în conservă. Alternativ puteți pune apă. Adăugați și 50ml vin alb.

                  Sare și piper după gust.


                  Nile zander fillet with artichoke [2] by c6t9, on Flickr

                  Lăsati pe foc aprox. 5-10 minute. Anghinarele erau deja marinate.

                  Se servește cald.
                  Stoarceți zeamă de lămâie peste pește, după preferințe.


                  Nile zander fillet with artichoke [3] by c6t9, on Flickr


                  Nile zander fillet with artichoke [4] by c6t9, on Flickr


                  Nile zander fillet with artichoke [5] by c6t9, on Flickr


                  Nile zander fillet with marinated artichoke hearts - recipe by c6t9, on Flickr

                  Comentariu


                  • #10
                    Mai Cata , eu niciodata nu am facut dupa reteta /gramaje . Si nu vad asta o chestie rea. Fiecare face cum ii place . Uite am sa incerc sa explic cum fac eu o ciorbica . Sa va da-ti cu parerea.
                    Sa zicem ca e vorba de o cioba de pasare . Eu nu folosesc un pui sau mai stiu eu ce pasare , ci doar aripioare ,inimi, pipote si ff rar ceva ficat .
                    Ne mai trebuie : ceapa (una mare , sau 2 mai mici ) , telina (imi place sa folosesc apio are o savoare mult mai buna) , morcov , ardei gras , rosii , cartofi . Toate astea taiate in cubulete mici prea mici nici prea mari , imi place sa aiba un aspect mai taranesc asa . Doar cartofii ii tai mai mari .Niciodata nu le dau prin razatoare.
                    Se pune carnea la fiert , si se spu****ste bine . Daca nu spumuiti complet , va iesi o ciorba amara . Dupa ce nu va mai face spuma , cu focul foarte domol ca sa nu iasa o ciorba tulbure , se adauga : ceapa , apio , morcovul . Eu nu prea mestec in ciorba atunci cand o gatesc . Dar periodic verific gradul de fierbere al legumelor ce au fost introduse pe parcurs . Nu pot da anumite repere de timp cand pui aia , si cand pui cealalta .
                    Ceva mai tarziu , sau cand deja morcovul este aproape fiert , se adauga si ardeiul gras (nu pun decat jumatate dintr-un ardei , da un gust amarui ) si rosiile. Nu folosesc bulion , decat daca nu am rosii in casa .
                    E momentul sa o asezonam , adaugam Delikat , cu mare atentie ca are un continut ridicat de sare , si va trebuii sa gustam , sa nu iasa prea sarata . Eu sare pun mai rar . Carnea de pui , se va fierbe destul de repede , deci ca si timp de preparare acesta ciorba nu va fi foarte mare .
                    Adaugam si cartofii , si dupa bunul plac , uni adauga , fidea, orez , sau alte tipuri de paste , chiar si spaghete rupte marunt . Eu am gasit in comert niste stelute , care au in compozitie si legume, care se umfla putin la fierbere , si dau si un aspect placut . Cartofii vor fierbe si dupa stingerea focului , asa ca ii testam , si cand sunt aproape fierti , oprim focul .
                    Uneori mai fac si zdrente din ou , dar destul de rar , ca se incarca cam mult ciorba.
                    Se adauga leustean verde , si patrunjel , si cam asta e ciorbica .
                    Sper ca nu am omis nimic .
                    Pofta mare !
                    sigpic

                    Comentariu


                    • #11
                      Prima dată trebuie să faci după o rețetă din păcate. Acum am o altă percepție și îmi cam dau seama și eu când datele din rețetă sunt greșite pentru gusturile noastre.

                      Comentariu


                      • #12
                        Hai până nu uit de tot, să mai scriu aici.

                        Cartofii după ce se curăță, se țin în apă pentru că altfel capătă o culoare urâtă.

                        Mai departe n-am poze, dar este simplu de făcut.

                        Facem coaste de porc picante și supă cu tortelini cu prosciuto.

                        Cumpărați coaste de porc. Praf de cili, sos iute (eu folosesc unul de la Vifon dar am și făcut în casă), amestec picant crocant - oricare din astea. Tortelini cu prosciuto de la Monte Banato. 2 morcovi mari. O ceapă.

                        Se fierb bine coastele și se ia spuma. Zeama va fi folosită ca bază pentru supă.

                        Sosul picant se face după preferințe. Coastele fierte se dau prin sos și se pun într-o tavă la cuptor până devin ușor rumenite. Dacă nu este suficient sos pe ele, se usucă și zici că mănânci opinci.

                        În baza de supă se pun 2 morcovi tocați rondele și o ceapă întreagă pentru gust. Nu tăiați coada la ceapă. Se adaugă și tortelini și se lasă la foc mic. Mâncarea se face la foc mic.

                        Ambele sunt senzaționale și nu cred că au grad mare de dificultate.

                        Comentariu


                        • #13
                          O sa incerc si eu reteta asta cu Tagliatelle cu brie (problema e daca gasesc in Carrefour asa ceva?).

                          Si in loc de Salau de Nil nu putem folosi Salau de Dunare(desi e fad la gust)?

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu știu, că n-am încercat, dar poți face o probă și să ne spui. Aici nu prea am acces la cine știe de pești și sunt scumpi ca dracu oricum.

                            Comentariu


                            • #15
                              Pai de unde ai cumparat Tagliatelle cu brie ?

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X