Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alfa Romeo 147 (B-147-FLW)

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Alfa Romeo 147 (B-147-FLW)

    Salutari tuturor !

    De mai bine de 8luni de zile,pot spune ca am devenit foarte pasionat de aceasta marca auto si acest lucru se datoreaza faptului ca pilotez o Alfa 147

    Masina este o 147 1.9JTD 8V [115cp] din 2002 de culoare neagra iar la interior domina pielea de culoare crem si fiindca poarta numar mare la picior i se asorteaza jantele Supersport pe 17" .Cand am cumparat-o avea 152000km si era cam zgomotoasa la gropi.Dupa aprox 13000km in compania ei pot spune ca sunt foarte multumit de cum se prezinta pe sosea.
    In acest timp [repet aprox 8luni] masina a mai suferit niste modificari precum :
    -schimbat basculele superioare + bucse bara stabilizatoare
    -remap [a castigat aprox 30-40cp -nu am fost pe dyno dar are un cuplu zdruncinator ]
    -dupa remap a urmat intarirea ambreiajului la o firma specializata in Ungaria [rezista acum pana la 180cp si 400nm]
    -baterie noua [Rombat 72A]
    -distributia a fost schimbata si ea la 161000km
    -catalizatorul a fost scos la fel si toba de mijloc care a fost inlocuita cu o teava.
    -semnale Lucas albe
    -faruri GTA
    -revizia la 155000km

    Si mai sunt multe pe drum ,dar asteptam primavara !

    Dotari : dubluclimatronic ,cruise control, follow me home ,6 airbaguri ,comenzi pe volan ,pilot automat .

    Tin sa precizez ca masina numai poarta cele doua stickere din parbriz respectiv bara fata.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Alfa-Front.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	90,8 KB 
ID:	46534 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ArTySTyK_Way055.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	93,8 KB 
ID:	46535 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194_88_148_40.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	107,8 KB 
ID:	46532 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194_88_148_41.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	100,0 KB 
ID:	46536 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194_88_148_41.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,8 KB 
ID:	46533

  • #2
    Arata foarte bine masina,si e si diesel...consum cu pipeta...faci full-ul la rezervor si te saturi de mers pana il golesti.
    Dupa ce ti-ai intarit ambreiajul...pedala a ramas la fel cum era inainte....sau e mai tare la apasare?...si practic in ce-a constat aceasta intarire...ai schimbat placa de presiune,rulmentul sau discul?

    Comentariu


    • #3
      Merci frumos . Pedala numai este la fel de tare fata de cum era .S-a schimbat doar placa ca era uzata iar discul fiind intarit [nu stiu exact cum] a fost fixat pe volanta alaturi de placa si rulment.Toata operatiunea s-a intamplat in Ungaria si am o garantie de rezistenta de pana la 180cp.

      Comentariu


      • #4
        Ce inseamna faruri GTA? Ca banuiesc ca nu e la ce ma gandesc eu
        sigpic

        Comentariu


        • #5
          Naspa..exact cum ma gandeam, nu te deranjeaza acum pedala de ambreiaj ca e prea tare? mai ales ca esti si pe cutie manuala...si daca mai stai si intr-o jungla de oras ca Bucuresti...nici nu vreau sa ma gandesc.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Geo Vezi post
            Ce inseamna faruri GTA? Ca banuiesc ca nu e la ce ma gandesc eu
            Asa se numesc farurile de pe cea mai puternica Alfa 147sau 156 ,GTA 3,2 v6 ,250cp !
            Sau mai pe romaneste farurile sport pentru Alfa

            Postat în original de PWR Vezi post
            Naspa..exact cum ma gandeam, nu te deranjeaza acum pedala de ambreiaj ca e prea tare? mai ales ca esti si pe cutie manuala...si daca mai stai si intr-o jungla de oras ca Bucuresti...nici nu vreau sa ma gandesc.
            Eu m-am obisnuit ... pana la urma e un diesel si una peste alta un ambreiaj sport necesita si duritate .
            Numai bine !

            Comentariu


            • #7
              Pablo tare bre masina LOL e criminala...

              Comentariu


              • #8
                Merci frumos !

                Cateva poze ...

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	flw 3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	82,3 KB 
ID:	36307 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	flw.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	59,8 KB 
ID:	36305 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ArTySTyK Way109.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	89,3 KB 
ID:	36306

                Comentariu


                • #9
                  Ce talon ai pe anvelope...35?
                  PS.Vezi ca aveai o poza care nu se deschidea, si am sterso.

                  Comentariu


                  • #10
                    215/45/17
                    Ms!

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1422.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	105,8 KB 
ID:	36308

                    Comentariu


                    • #11
                      Da masina e super mie unu imi place! vroia un amic sa dea la skimb golf 4 pe un AR ...parerea mea e una buna legata de aceasta masina.

                      Comentariu


                      • #12
                        super Frumoasa mashina ta. ador Soft Tuningul care l-ai aplicat!!!! imi place mult stickerul de pe parbriz!!!

                        tare faza cu MOVE OVER---->>>> ^_^

                        Forza Alfa!!!!

                        sa o stapaneshti cu bine man shi cat mai multzi kilometri!!!!!

                        Comentariu


                        • #13
                          Masina este clean acum,i-am dat jos acel move over si stickerul din parbriz.
                          Multumesc rohades .

                          Comentariu


                          • #14
                            Super tare poza aia in care ai serigrafiat...sau colant lipit pe capota masinii cu motorul in relief, cat te-a costat si unde ai facut?

                            Comentariu


                            • #15
                              Este facuta in PS de un prieten.Nu am colantat nimic pe capota.
                              Iti trebuie un trepiet pentru asa ceva .Apoi faci o poza ,de exemplu la mine, cu capota inchisa si apoi una cu capota deschisa ,nemiscand aparatul in acest timp.Apoi e ceva legat de transparenta in PS.Nu stiu mai multe .Costul ,o bere.
                              Numai bine !

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X